Minister zdrowia: całkowicie zmieniamy model psychiatrii dziecięcej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2020 08:52

Całkowicie zmieniamy model psychiatrii dziecięcej - stwierdził w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak podkreślił, celem jest, aby żadne dziecko nie pozostało bez opieki.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski Fot. PTWP

Szumowski przypomniał, że gdy został ministrem zdrowia, w Polsce było 450 psychiatrów dziecięcych, co - jego zdaniem - pokazuje, jak głęboka była zapaść w tej dziedzinie psychiatrii.

- Całkowicie zmieniamy model psychiatrii dziecięcej. Właśnie rusza konkurs na 300 poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Chcemy "odhospitalizować" psychiatrię dzieci, bo szpital często nie rozwiązuje problemów - przekonywał.

Na uwagę, że w poradniach nie będzie psychiatrów, minister argumentował, że będą psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy. - Poradnie mają działać w środowisku, w którym obraca się młody człowiek, jak najbliżej jego miejsca zamieszkania. Przecież problemy dzieci rodzą się w domu, szkole albo w środowisku rówieśniczym - dodał.

Szumowski zaznaczył, że na oddziałach psychiatrycznych prowadzone są regularne kontrole. Wskazywał też, że trudno oczekiwać szybkich efektów wdrażanych zmian, ponieważ fatalna sytuacja panowała w psychiatrii dziecięcej od lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum