Minister zdrowia: będziemy prosili, by cały personel medyczny nosił maseczki w pracy

Autor: WOK, PAP, KL/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2020 14:47

Mamy taki etap epidemii koronawirusa, że niedługo prawdopodobnie będziemy prosili, żeby cały personel medyczny nosił na stałe maseczki w pracy po to, żeby chronić swoich kolegów, chronić pacjentów - zapowiedział w sobotę (4 kwietnia) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Poinformował też, ze w tym tygodniu wprowadzone zostaną kolejne restrykcje dotycząc przemieszczania się ludności.

Cały personel medyczny podczas epidemii będzie musiał nosić maseczki; FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

• Łukasz Szumowski: wydaliśmy zarządzenie, by każdy szpital miał prawo testować na obecność koronawirusa. Wszystkie szpitale będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za testy dla swoich pacjentów i lekarzy.

• Zwiększy się liczba kontroli w sklepach, dotyczących przestrzegania ograniczeń liczby klientów. - Musimy zrobić wszystko, aby zakażeń koronawirusemn było możliwie jak najmniej - mówi szef  KPRM Michał Dworczyk.

• Jeszcze w tym tygodniu mają zostać w Polsce wprowadzone kolejne ograniczenia dotyczące przemieszczania się ludności. Rząd nie podaje na razie szczegółów nowych restrykcji.

 Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej, że "w zeszłym tygodniu tylko zostały wydane decyzje i uruchomione zostały wydania z magazynów - 7 mln 240 tys. maseczek, 2 mln 690 tys. rękawiczek, 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji, 500 tys. masek Hepa". - Kupiliśmy we własnym zakresie blisko 1000 respiratorów, 165 z nich już jest u nas - dodał Szumowski.

Realizowane będą kolejne dostawy środków ochronnych
Przekazał, że ten sprzęt został dostarczony do 19 szpitali jednoimiennych, 80 szpitali, gdzie są oddziały zakaźne, ale również do ponad 500 szpitali w Polsce. Jak mówił, "105 z nich to są szpitale onkologiczne i hematologiczne bądź oddziały onkologiczne i hematologiczne". - Tam wiemy, że są pacjenci, którzy są najbardziej narażeni - dodał szef resortu zdrowia.

Szumowski powiedział, że "7 mln maseczek, czy 0,5 mln masek Hepa" trafiło do ponad 1580 zespołów ratownictwa medycznego, ponad 9 tys. praktyk lekarzy POZ, do 13 tys. 700 aptek, do laboratoriów, do policji, do straży granicznej.

Zapewnił, że w kolejnych tygodniach realizowane będą kolejne dostawy. Podkreślił, że to "niezwykle ważne, dlatego, że już w tej chwili mamy taki etap epidemii, że niedługo prawdopodobnie będziemy prosili, żeby cały personel medyczny nosił na stałe maseczki w pracy po to, żeby chronić swoich kolegów, chronić pacjentów" - powiedział.

- Wiemy, że coraz więcej jest transmisji poziomej wirusa. Chcemy, żeby ten sprzęt ochrony był wszędzie dostępny, bo musimy chronić medyków. W pierwszej kolejności medyków, w szerokim tego słowa znaczeniu, począwszy od laboratoriów, a skończywszy na transporcie czy personelu, który pracuje w szpitalach - podkreślił Szumowski. Wskazał, że "tam to ryzyko zakażenia jest największe".

Szumowski: chcemy jak najwięcej testować
- Przeprowadzamy około 6 tysięcy testów na dobę i dostarczamy testy do laboratoriów - dodał minister zdrowia, zaznaczając, że nadal podejmowane są wysiłki, by to zaplecze zwiększać.

Dodał: - Chcemy jak najszybciej i jak najwięcej testować. Dzisiaj (w sobotę, 4 kwietnia - red.) wydaliśmy zarządzenie, by każdy szpital miał prawo testować na obecność koronawirusa. Wszystkie szpitale, nie tylko jednoimienne (zakaźne), będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za testy dla swoich pacjentów i lekarzy - podkreślał.

Łukasz Szumowski powiedział, że rekomendacja na czas świąt jest taka, by nadal dystansować się i zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu będzie rekomendował premierowi wdrożenie nowych restrykcji dotyczących przemieszczania  się ludności.  - Warto się zastanowić nad kontaktami w święta. To są święta nowego życia. Oby takie w tym roku były - podkreślał minister zdrowia.

Dworczyk: w kwietniu 40 mln maseczek dla ludności
- W przestrzeni publicznej pojawia się wiele niezweryfikowanych informacji o braku środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego. Od 10 dni prowadzimy interwencyjne zakupy takiego asortymentu - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas sobotniej (4 kwietnia) konferencji prasowej dotyczące walki z epidemią koronawirusa.

- Z tym problemem mierzy się dzisiaj cały świat. Od 10 dni na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego prowadzimy intensywną akację interwencyjnych zakupów środków ochrony indywidualnej. Zakontraktowaliśmy ich elementy między innymi oraz w innych krajach - zaznaczył szef kancelarii premiera.

- W ostatnich dniach sprowadziliśmy już 31 mln maseczek ochronnych, 28 mln masek z Hepa (dla profesjonalistów medycznych - red.), 17,5 mln kompletów rękawiczek ochronnych, 1,5 mln kombinezonów oraz 2 miliony gogli - wyliczał Dworczyk.

Wskazał, że ten asortyment transportowany jest głównie mostem powietrznym Polska - Chiny, uruchomionym przez nasz rząd. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dodał, że w ostatnich kilku dniach Polska zakupiła w innych krajach dodatkowo 300 tysięcy testów na obecność koronawirusa.

- Za pośrednictwem Agencji Rozwoju Przemysłu stawiamy też w naszym kraju linie produkcyjne niezbędnego asortymentu medycznego - powiedział. - Dzięki nim w czerwcu będzie w kraju wytwarzanych 100 mln sztuk maseczek miesięcznie dla personelu medycznego, a już w kwietniu - 40 mln sztuk niemedycznych masek ochronnych dla ludności. Jest to możliwe dzięki pracy ok. 100 szwalni w całym kraju - poinformował Michał Dworczyk.

Szef kancelarii zapowiedział także, że zwiększy się liczba kontroli w sklepach, dotyczących przestrzegania ograniczeń liczby klientów: - Musimy zrobić wszystko, aby liczba zakażeń była możliwie jak najmniejsza - podsumował Dworczyk.

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum