Minister zdrowia: będzie program terapeutyczny dla diabetyków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2011 09:47

Program terapeutyczny dla diabetyków z wykorzystaniem długo działających analogów insuliny czeka na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych - poinformowała PAP minister zdrowia Ewa Kopacz, odnosząc się do zarzutu diabetologów, że program miał ruszyć w już w marcu tego roku.

Minister zdrowia: będzie program terapeutyczny dla diabetyków

- Miejmy odrobinę cierpliwości, bo dla mnie najważniejszą rzeczą jest to, aby lek był bezpieczny dla pacjentów - powiedziała w piątek (12 sierpnia) minister zdrowia. Według niej program "może ruszyć w ciągu kilku dni, a może też ruszyć w ciągu miesiąca". - Wszystko to zależy od ilości programów i preparatów, które są w tej chwili w ocenie w Agencji - wyjaśniła Kopacz.

W liście skierowanym w czwartek (11 sierpnia) do minister zdrowia prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Leszek Czupryniak napisał m.in., że brak na liście leków refundowanych (lista ma być ogłoszona w przyszłym tygodniu) nowego leku przeciwcukrzycowego jest dla środowiska diabetologów i chorych na cukrzycę "ogromnym rozczarowaniem i źródłem rozgoryczenia".

Prof. Czupryniak przypomniał, że w ub. roku Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o nierefundowaniu tzw. analogów długo działających. W zamian resort zdrowia zaproponował program terapeutyczny dla tej grupy leków. Miał on ruszyć w marcu, ale do tej pory nie został wdrożony.

Ewa Kopacz wyjaśniła, że długo działające analogi insuliny nie znalazły się na liście leków refundowanych ze względu na zastrzeżenia co do ich bezpieczeństwa, jakie miała Europejska Agencja Leków (EMA). Według minister zdrowia EMA zażądała od firm wprowadzających analogi na rynek dodatkowych badań klinicznych.

Szefowa resortu zdrowia poinformowała, że leki te na razie nie będą ogólnodostępne, ale zostaną wykorzystane w programie terapeutycznym. Kopacz przekonywała, że pacjenci objęci programem zyskają, bo będą dostawać lek za darmo, a gdyby lek był refundowany, musieliby dopłacać ponad 100 zł do każdego opakowania.

Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że program obejmie 7-10 tys. osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum