Minister zdrowia: będą centra urazowe i nowe karetki

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 20 października 2009 10:45

Od 2007 roku nakłady budżetu na ratownictwo medyczne wzrosły o ponad 400 mln zł. W 2010 roku budżet przeznaczy tyle samo środków na ratownictwo, co w tym roku.

– Od momentu wejścia w życie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, czyli od 2006 roku, udało się wzmocnić finansowo system ratownictwa. W ciągu ostatnich lat nakłady budżetowe na ten cel wzrosły o ponad 400 mln zł. Obecnie na ratownictwo wydajemy 1,7 mld zł. Coraz więcej stacji pogotowia dysponuje więc np. nowymi karetkami – tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną minister zdrowia Ewa Kopacz.

Zakup karetek jest finansowany ze środków UE. Do tej pory dzięki programom unijnym udało się już kupić ponad 150 nowych karetek. Łącznie tylko na ten cel do końca 2013 roku jest do wykorzystania 53 mln euro, co pozwoli na zakup 345 karetek.

Problemem jest wynagrodzeniem ratowników, którzy nie byli objęci podwyżkami wynikającymi z tzw. ustawy wedlowskiej. Resort zdrowia przekazał z rezerwy budżetowej ponad 130 mln zł na podwyżki.

Ze strony środowiska medycznego pojawiają się propozycje, aby działanie SOR, czyli szpitalnych oddziałów ratunkowych było opłacane przez budżet.

– W momencie spowolnienia gospodarczego budżetu po prostu nie stać na kolejne obciążenia. Nie wykluczam, że w kolejnych latach, jeżeli sytuacja budżetowa na to pozwoli, wrócimy również do tego pomysłu – komentuje Kopacz.

Od 2009 roku nie obowiązuje tzw. podatek Religi.

– Ten podatek trzeba było zlikwidować, bo finansowanie leczenia ofiar wypadków z opłaty ryczałtowej odprowadzanej przez firmy ubezpieczeniowe w praktyce było niemożliwe do zrealizowania. W efekcie 800 mln zł zebrane od ubezpieczycieli leżało niewykorzystane na koncie NFZ – wyjaśnia Minister Zdrowia.

Ewa Kopacz uważa, że leczenie ofiar wypadków drogowych powinno być opłacane bezpośrednio z polis ubezpieczeniowych sprawców wypadków.

– To wymaga jednak stworzenia systemu szybkiej identyfikacji sprawców i dopasowania ich do ofiar wypadku – zaznacza minister.

Ostatnia nowelizacja ustawy o PRM przewiduje powstanie centrów urazowych, które mają usprawnić system leczenia ofiar wypadków, również drogowych. Będzie ich najprawdopodobniej 14. Mają powstać do końca 2013 roku. Na inwestycję przeznaczono ponad 34 mln euro, które będą pochodzić z funduszy unijnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum