Minister: każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć wykonany test

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2020 14:16

Każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa - powiedział we wtorek (31 marca) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Fot. Paweł Pawłowski/zelaznastudio.pl

Szumowski podczas konferencji prasowej był pytany, "co dzieje się z pacjentem, który zmarł z powodu niewydolności oddechowej, czy ma zrobione zdjęcia płuc i czy wiemy jak wygląda relacja osób zarażonych koronawirusem, do tych które zostały podane jako osoby, które zmarły z powodu koronawirusa".

- Akt zgonu i kartę zgonu wypisuje lekarz, nie minister zdrowia, nie urzędnik państwowy. Tę kartę zgonu otrzymujemy z niej informacje poprzez wojewodów, tę informację, którą otrzymamy od setek lekarzy przekazujemy od razu państwu - zapewnił minister.

Poinformował, że "każdy pacjent, który przebywa w szpitalu i ma niewydolność oddechową ma robione zdjęcia rentgenowskie, bo bez tego pewnie nie byłoby możliwe prowadzenie terapii". Szumowski dodał, że "w obecnej definicji przypadku każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć pobrany test na koronawirusa".

Olga Łozińska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum