Minister apeluje do seniorów: jeśli nie musicie wychodzić, pozostańcie w domu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 października 2020 17:22

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zaapelowała w piątek (9 października) do seniorów o niewychodzenie z domu, gdy nie jest to konieczne. - Instytucje, a także osoby bliskie zadbają o to, abyście państwo mieli dostarczone do domu to, co jest potrzebne - zapewniła.

Minister apeluje do seniorów: jeśli nie musicie wychodzić, pozostańcie w domu
Fot. Shutterstock

Apel ma związek ze wzrostem zakażeń SARS-CoV-2

- Dzisiaj jest tak ważne, abyście państwo, jeżeli nie ma takowej potrzeby, pozostali w domu. Instytucje, a także osoby bliskie, zadbają o to, abyście państwo mieli dostarczone do domu to, co jest potrzebne - powiedziała Marlena Maląg.

- Natomiast, jeżeli jest potrzeba wyjścia, to zadbajmy o realizację wytycznych Ministerstwa Zdrowia, głównego inspektora sanitarnego, a więc nośmy maseczki, rękawiczki, zachowajmy odpowiedni dystans, abyśmy przede wszystkim w zdrowiu mogli spędzić tę jesień 2020 r. i abyście państwo w zdrowiu mogli spędzić swoje życie z uśmiechem na twarzy - dodała.

Z kolei wiceminister rodziny Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo seniorów zależy także od ich najbliższego otoczenia. 

Podkreślił też, że wprowadzone zostały nowe rozwiązania i rekomendacje dla Domów Pomocy Społecznych. - Z najważniejszych rzeczy, które rekomendujemy do podopiecznych Domów Pomocy Społecznych to jest to, że każda osoba, która będzie przychodzić będzie miała mierzoną temperaturę - wskazał.

Jak dodał, kontakt z podopiecznymi DPS będzie zapewniony za pomocą systemów teleinformatycznych, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu i bezpośredniego zagrożenia.

- Wszystkie działania, które podejmujemy mają służyć jednemu - bezpieczeństwu osób, które przebywają w DPS-ach - dodał wiceminister.

Zgodnie z zaktualizowanymi rekomendacjami, na terenie placówki przebywać mogą jedynie osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania domu, które nie wykazują objawów zakażenia. Należy w miarę możliwości ograniczyć aktywność mieszkańców poza terenem placówki.

Jednocześnie - zgodnie z rekomendacjami - należy w miarę możliwości zapewnić mieszkańcom kontakt z rodzinami i siecią wsparcia poza placówką np. w wydzielonym do tego pomieszczeniu z zamontowaną przegrodą pleksi lub przeszkloną oraz z wykorzystaniem urządzeń komunikacyjnych. Wolontariuszom, pracownikom i innym osobom z zewnątrz należy - za ich zgodą - zmierzyć temperaturę ciała przy wejściu do budynku.

Według nowych rekomendacji, mieszkańców DPS powracających np. ze szpitala, należy w miarę możliwości poddać testom laboratoryjnym w celu wykrycia obecności wirusa. Dodatkowo rekomendowane jest zastosowanie wobec takich osób co najmniej 10-dniowego odosobnienia od innych podopiecznych. Zaleca się również ograniczenia liczby personelu, który będzie miał kontakt z nowoprzyjętym mieszkańcem, z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

PAP - Karolina Kropiwiec, Olga Zakolska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum