Minister Szumowski: nie może zabraknąć miejsc rehabilitacji dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2018 19:16

Zwiększamy nakłady na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Jednocześnie podpisujemy nowe kontrakty na jej realizację - poinformował w poniedziałek (4 czerwca) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister Szumowski: nie może zabraknąć miejsc rehabilitacji dla niepełnosprawnych
Będą zwiększone nakłady na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Fot. PTWP

1 lipca wchodzi w życie ustawa wprowadzającą szczególne uprawnienia m.in. w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej dla tych osób.

Szef resortu zdrowia podczas spotkania z dziennikarzami w poniedziałek poinformował, że została zwiększona pula pieniędzy na realizację tych celów. Pytany przez PAP o wysokość kwot przeznaczonych na finansowanie dostępu do świadczeń rehabilitacyjnych dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności odpowiedział: - To będziemy mogli powiedzieć, kiedy już konkursy [prowadzone przez NFZ - PAP] zostaną rozstrzygnięte. Z pewnością będą to takie środki, żeby dla niepełnosprawnych nie zabrakło świadczeń.

Szumowski wskazał, że w pierwszym rzędzie nowe świadczenia rehabilitacyjne będą kontraktowane z tymi podmiotami, które już realizują umowy w tej dziedzinie. - Jednocześnie kontraktujemy nowe miejsca świadczeń rehabilitacji po to, żeby nie było białych plam na mapie dostępu - zapewnił.

Wyjaśnił, że chodzi o to, aby osoby niepełnosprawne nie miały problemów z dotarciem do placówek rehabilitacyjnych. - Te prace już się toczą. Musimy być gotowi. Nie może być takiej sytuacji, żeby gdzieś nie było takich świadczeń - oznajmił minister.

Według niego nie powinno być problemu z zakontraktowaniem odpowiedniej liczby świadczeń rehabilitacyjnych. Wyjaśnił, że zwykle podmioty biorące udział w konkursach organizowanych przez NFZ oferują szerszą ofertę, przekraczającą limity pieniędzy, jakimi na ten cel dysponuje fundusz.

Ustawa wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności została przyjęta przez Sejm 9 maja. Przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych takim osobom. W tym celu wprowadzono regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi.

- To było spełnienie postulatu rodziców osób niepełnosprawnych strajkujących w sejmie - ocenił minister zdrowia.

Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych zaapelowała do osób niepełnosprawnych po zakończeniu strajku 27 maja, aby od 1 lipca sprawdzały, czy rząd spełnił zapisy ustawy i zapewnił nielimitowany dostęp do rehabilitacji.

PAP - Wojciech Kamiński

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum