×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister Szumowski: będzie pilotaż rehabilitacji bez skierowania

Autor: KIF, PAP/Rynek Zdrowia11 czerwca 2018 13:05

Na rehabilitację oczekuje blisko 1,6 mln osób. Nie możemy się biernie przyglądać tej sytuacji. Celem naszych działań jest skrócenie kolejek do rehabilitacji i ułatwienie pacjentom dostępu do tych świadczeń - mówił w poniedziałek (11 czerwca) minister Łukasz Szumowski podczas konferencji w resorcie zdrowia.

Minister Szumowski: będzie pilotaż rehabilitacji bez skierowania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Konferencja poświęcona była bezpieczeństwu pacjentów i profesjonalizacji zawodu fizjoterapeuty. Minister zdrowia Łukasz Szumowski wspólnie z prezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów (KRF) Maciejem Krawczykiem mówili o założeniach reformy systemu opieki rehabilitacyjnej oraz profesjonalizacji zawodu fizjoterapeuty. Podkreślali, że dwa procesy - profesjonalizacja zawodu oraz reforma systemu rehabilitacji - wzajemnie się uzupełniają.

Od 1 czerwca 2018 roku w zawodzie fizjoterapeuty pracują tylko osoby uprawnione do wykonywania zawodu fizjoterapeuty. W Polsce jest ponad 48 tys. osób z uprawnieniami. W najbliższych dniach Krajowa Rada Fizjoterapeutów podejmie uchwałę o przyznaniu prawa wykonywania zawodu przez kolejne 4 tys.

- Kwalifikacje tych osób zostały potwierdzone przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Celem samorządu zawodowego jest wyeliminowanie z rynku ludzi, którzy nie mają odpowiednich kwalifikacji i podszywają się pod osoby wykonujące ten medyczny zawód zaufania publicznego - tłumaczył prezes KRF.

Dodał też, że profesjonalizacja zawodu jest możliwa dzięki działaniom MZ. Obecnie pojawił się projekt nowelizacji Ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz zmianie niektórych innych ustaw, który jest przedmiotem opiniowania, uzgodnień i konsultacji publicznych. Fizjoterapeuci, podobnie jak lekarze i pielęgniarki, będą mogli zakładać swoje praktyki, które będą rejestrować w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów. I to wystarczy do prowadzenia działalności w podstawowym zakresie.

- Umożliwienie fizjoterapeutom wykonywania zawodu w ramach praktyki zawodowej ułatwi i uprości wykonywanie przez nich działalności gospodarczej, a tym samym zwiększy się podaż usług (świadczeń zdrowotnych) z zakresu fizjoterapii, co korzystnie wpłynie na stan zdrowia całej populacji - podkreślał prezes KRF.

Zmiany w systemie rehabilitacji zakładają przede wszystkim ułatwienie dostępu do fizjoterapii, indywidualizację terapii przez zmianę i znaczne uproszczenie rozliczeń procedur i kontroli ich skuteczności oraz pokrywanie tzw. białych plam - miejsc, w których nie ma ośrodków świadczący usługi fizjoterapeutyczne.

- Więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z opieki. Pomoc doraźna dla pacjentów z najczęstszymi schorzeniami (np. przeciążeniowym bólem pleców) zakłada możliwość bezpośredniego kontaktu z fizjoterapeutą. W takim przypadku odpadną koszty niepotrzebnej wizyty lekarskiej. Osoby, które trafiły pod opiekę fizjoterapeuty jako chorzy przewlekle, nie będą potrzebowały kolejnego skierowania. Dziś podobny system został wprowadzony dla osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. W chorobach przewlekłych zostaną zachowane jednak limity - przedstawił założenia refom prof. Łukasz Szumowski.

Szef MZ wskazał, że w dostępie do rehabilitacji i fizjoterapii są duże kolejki i trudności. Jak mówił, pacjent jest kierowany na konkretne typy zabiegów, a nie na rehabilitację i proces usprawniania.

-Ruszamy z pilotażem, który wprowadzi nowy typ podejścia do fizjoterapii - podał szef resortu zdrowia.

Jak wskazał, pacjenci najczęściej narzekają na bóle pleców, co często wynika z siedzącego trybu pracy. - Fizjoterapeuta wie, jak pomóc pacjentowi, on powinien prowadzić i zaproponować pacjentowi odpowiednią formę. Z tymi najbardziej powszechnymi schorzeniami pacjent już nie będzie musiał iść po skierowanie do lekarzy rehabilitacji, a potem do fizjoterapeuty, tylko bezpośrednio pójdzie do fizjoterapeuty - zapowiedział.

Minister wyraził nadzieję, że "nowa formuła docelowo skróci kolejki do rehabilitacji". Jak zauważył, zabiegi bez skierowania są już zapisane w ustawie wprowadzającej szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Zmiany, jak mówił minister, zmierzają w takim kierunku, że "fizjoterapeuta jest zawodem niezależnym, który prowadzi pacjenta od momentu, kiedy do niego trafi, aż do chwili, gdy wyczepią się możliwości tej dziedziny medycyny". Pilotaż nowego rozwiązania, jak zapowiedział minister, ma ruszyć po wakacjach. Trwają analizy, które ośrodki mogą w nim uczestniczyć.

Indywidualizacja terapii pozwoli na jej lepsze dostosowanie do potrzeb pacjenta. Dzięki zmianie systemu rozliczania i wprowadzeniu wytycznych KRF do udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii i ich opisywania w dokumentacji medycznej płatnik (NFZ) ma możliwość kontroli skuteczności danej terapii.

Pierwsze zmiany już zostały wcielone. Politykę wyrównywania poziomu opieki na terenie całego kraju zaczął realizować NFZ, podpisując umowy z większą liczbą gabinetów i ośrodków. Do tej pory opieka koncentrowała się tylko w dużych ośrodkach, a pacjenci z mniejszych miejscowości mieli problem z dotarciem na fizjoterapię.

Więcej: kif.info.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze