×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister Maląg: rozszerzamy program "Opieka 75 plus"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia31 stycznia 2020 08:20

Między innymi o zlecanie realizacji usług opiekuńczych również organizacjom pozarządowym rozszerzamy program "Opieka 75 plus" - poinformowała w piątek (31 stycznia) minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister Maląg: rozszerzamy program "Opieka 75 plus"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wdrożony w 2018 r. program "Opieka 75 plus" ma zwiększyć osobom starszym dostępność do usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych. Wspiera on zarówno seniorów samotnych, jak i pozostających w rodzinach, będących w wieku 75 lat lub więcej i mieszkających w gminach do 60 tys. mieszkańców.

Dotychczas w ramach programu gminy mogły ubiegać się o dofinansowanie do 50 proc. kosztów realizacji usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych. Warunkiem uzyskania dofinansowania było świadczenie tych usług samodzielnie przez samorząd gminny lub poprzez spółdzielnie socjalne osób prawnych, założone przez jednostki samorządu terytorialnego.

- Teraz wprowadzamy rozszerzenie realizacji usług opiekuńczych o zlecanie ich organizacjom pozarządowym - powiedziała Marlena Maląg.

Dodała, że będzie się to odbywało w trybie otwartego konkursu ofert, na podstawie przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

- Ponadto chcemy umożliwić gminom zakup usług opiekuńczych także od podmiotów sektora prywatnego, nie tylko od pracowników zatrudnionych przez jednostkę organizacyjną gminy - zaznaczyła Maląg.

Kolejną zmianą w programie jest dofinansowanie zwiększenia liczby godzin usług opiekuńczych. Maląg wyjaśniła, że niezależnie od wielkości zwiększenia dofinansowane zostanie 50 proc. tych godzin.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformowała również, że w 2019 r. deklarację przystąpienia do programu zgłosiło 427 gmin z usługami dla ok 3,5 tys. osób. Dofinansowanie wyniosło ponad 12 mln zł.

Program "Opieka 75 plus" jest elementem polityki społecznej państwa z zakresu zapewnienia osobom starszym - w wieku 75 lat i więcej - wsparcia i pomocy adekwatnej do potrzeb wynikających z wieku i stanu zdrowia w formie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych.

Program ten, jak wyjaśnił resort rodziny, był odpowiedzią na coraz bardziej zauważalne i postępujące procesy demograficzne, prowadzące do starzenia się społeczeństwa i do wzrostu liczby osób wymagających pomocy w formie usług opiekuńczych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum