Minister Kopacz adresatem postulatów Kongresu Kobiet Polskich

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2009 15:28

Rekomendacje w sprawie zdrowia kobiet to efekt Kongresu Kobiet Polskich, który w czerwcu obradował w Warszawie. Pod listem do Kopacz podpisały się prof. Eleonora Zielińska z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wanda Nowicka z Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Podczas kongresu prowadziły one panel na temat zdrowia.

„W imieniu prowadzących panel (...) przesyłamy postulaty zgłoszone przez jego uczestniczki. Mamy nadzieję, że poruszone tam niezwykle ważne kwestie ukazujące rzeczywiste problemy dotyczące zdrowia kobiet będą stanowiły podstawę planów ministerstwa w zakresie działań zmierzających do polepszenia stanu zdrowia kobiet w Polsce”- napisano w liście do Kopacz.

Zdaniem autorek listu należy zapewnić kobietom i ich partnerom bezpłatny dostęp do edukacji przedporodowej, jak również wspierać położne, które chcą zakładać szkoły rodzenia.

Zielińska i Nowicka zwróciły uwagę na zapewnienie praw kobiet do odbycia porodu rodzinnego, zastosowania na życzenie znieczulenia finansowanego z funduszy publicznych, wprowadzenia możliwości rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie na żądanie kobiety (pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań lekarskich do przeprowadzenia takiego zabiegu).

Uczestniczki kongresu proponują przeprowadzenie ogólnopolskiego badania nt. skutków dla zdrowia kobiet obecnego prawa dotyczącego możliwości przerywania ciąży. „Badanie powinno pokazać też skalę podziemia aborcyjnego. Minister zdrowia powinien zobowiązać szpitale związane kontraktem na ginekologię i położnictwo z NFZ do przeprowadzania legalnych zabiegów przerywania ciąży” – podkreślono w liście.

Autorki listu proponują także zwiększenie dostępu do antykoncepcji i poradnictwa antykoncepcyjnego - środki antykoncepcyjne powinny znaleźć się na liście leków refundowanych, a ponadto należy rozważyć możliwość sprzedawania niektórych z nich bez recepty.

W dokumencie zaproponowano również zwiększenie dostępu do badań prenatalnych, m.in. przez zniesienie wymogu posiadania skierowania do poradni genetycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum