Minister Cichocki o katastrofie: akcja ratunkowa bardzo sprawna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2012 19:52

Akcja ratunkowa po katastrofie kolejowej w okolicach miejscowości Szczekociny przebiegła bardzo sprawnie - ocenił minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Dodał, że wszystkie osoby zakleszczone w wagonach zostały oswobodzone w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut.

Jacek Cichocki poinformował na niedzielnej konferencji prasowej (4 marca), że do katastrofy doszło w sobotę (3 marca) o godz. 20.57. Informacja o zdarzeniu dotarła do straży pożarnej w Zawierciu już o godz. 20.58. O katastrofie informowali pasażerowie pociągu, wśród których był funkcjonariusz policji.

Szef MSW podkreślał, że pierwsza jednostka straży pożarnej dotarła na miejsce zdarzenia o godz. 21.05. Do godz. 21.30 było tam już sześć jednostek ochotniczej straży pożarnej.

- To ci strażacy zdecydowali o sprawności akcji ratowniczej - powiedział Cichocki. Jak mówił, na miejsce zdarzenia docierali także mieszkańcy okolicznych domów, którzy za pomocą drągów i młotów, pomagali pasażerom wyjść na zewnątrz i zejść z nasypu.

Cichocki zapewnił, że wszystkie osoby zakleszczone w wagonach zostały oswobodzone w ciągu pierwszych kilkudziesięciu minut. Dodał, że nie ma informacji, żeby ktokolwiek zmarł w wyniku upływu krwi lub wychłodzenia. Zaznaczył jednak, że informacje te potwierdzi prokuratura.

Szef MSW podkreślił, że pogoda sprzyjała ratownikom. - Gdybyśmy mieli roztopy byłoby bardzo ciężko ratownikom dotrzeć na miejsce - mówił.

Jacek Cichocki wyraził także uznanie dla wójta i dyrekcji najbliższych szkół, gdzie spontanicznie urządzono punkty pomocy pasażerom, którzy nie ucierpieli w katastrofie, mogli otrzymać tam posiłek, ubrania i koce. Następnie autokarami zostali przewiezieni do Krakowa i Warszawy. Otrzymali pomoc psychologiczną.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum