Minister Arłukowicz spotkał się z prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2013 15:42

Wspólne działania dla poprawy systemu ochrony zdrowia zapowiedzieli minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Samorząd lekarski zaprosił ministra na swoje posiedzenie w związku ze śmiercią 2,5-latki, która za późno trafiła do szpitala.

Minister Arłukowicz spotkał się z prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej
- Rozmawialiśmy o podjęciu wspólnych działań, aby w pełni wyjaśnić tę tragiczną sprawę - powiedział minister zdrowia po spotkaniu. Poinformował też, że umówił się na spotkanie z rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej.

Dodał, że ta sprawa "powinna stanowić przełom w rozumieniu pojęcia solidarności zawodowej". Według niego taka solidarność jest potrzebna, ale w bezpiecznych granicach. - Najważniejszym celem jakiemu ma służyć jest dobro pacjenta - zaznaczył Arłukowicz.

Jak powiedział prezes NRL Maciej Hamankiewicz, uzgodniono, że resort i NRL będą próbować razem stworzyć kierunek zmian w systemie ochrony zdrowia, "ponieważ nocna i świąteczna pomoc lekarska, a także medycyna ratunkowa są elementami powiązanymi bezpośrednio z funkcjonowaniem podstawowej opieki zdrowotnej i całego systemu".

- Chcemy doprowadzić do tego, aby pacjent w systemie miał poczucie bezpieczeństwa - dodał.

Według Hamankiewicza zapowiadane przez resort zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej są dobre. Podkreślił jednak, że w systemie jest zbyt mało pediatrów, mimo że od dwóch lat wzrosła liczba rezydentur. - Pediatria i interna były uważane za dziedziny ogólne, w miejsce których miał wejść lekarz rodzinny, ale dzisiaj widzimy, że to nie będzie mogło w ten sposób funkcjonować - ocenił.

Według niego zwiększenie dostępu do lekarzy pediatrów zmniejszy obciążenie SOR i szpitali.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum