MS, MAK/Rynek Zdrowia | 08-01-2019 18:45

Mimo charakterystycznych objawów lekarze często nie rozpoznają akromegalii

Z jakimi problemami muszą mierzyć się chorzy na akromegalię, zanim jeszcze dojdzie do rozpoznania u tych osób tej jednostki chorobowej? Na to pytanie odpowiada Katarzyna Marcinkowska, prezes Stowarzyszenia Osób z Akromegalią, przyznaje, że właśnie jej choroba została rozpoznana po zmianie lekarza.

- Przede wszystkim problemy wynikają z braku właściwego ukierunkowania objawów prze lekarzy. Wprawdzie są one bardzo charakterystyczne, jednak zazwyczaj lekarze nie kojarzą ich właśnie z akromegalią - zaznacza Katarzyna Marcinkowska.

Dodaje: - Pierwsze, podstawowe objawy akromegalii to opuchnięte dłonie, powiększone stopy, zmienione rysy twarzy, a nierzadko także głos, pojawia się chrypka. Już sam wygląd twarzy - w tym powiększony nos, żuchwa - powinien już ukierunkować lekarza. Niestety, często tak nie jest.

- Podobnie specjaliści oraz lekarze pierwszego kontaktu często nie łączą z akromegalią także innych jej objawów, takich jak m.in. powiększone serce czy bezdech senny - mówi prezes Stowarzyszenia Osób z Akromegalią.

- W Polsce średnio akromegalię rozpoznaje się prawidłowo dopiero po 8-12 latach od pojawienia się pierwszych symptomów. To bardzo późno - podkreśla Katarzyna Marcinkowska.

Wypowiedź zarejestrowana podczas debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. „Zespoły chorobowe w endokrynologii - wyzwania dla pacjentów, lekarzy i systemu opieki zdrowotnej” (Warszawa, 13 grudnia 2018 r.).

Czytaj także: Zespoły chorobowe w endokrynologii wymagają kompleksowego podejścia