Miłorząb nieskuteczny w leczeniu choroby Alzheimera

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2008 09:13

Testy przeprowadzone przez naukowców na trzech tysiącach pacjentów dowiodły, że okrzyknięte cudownym specyfikiem na Alzheimera pigułki z miłorzębu (gingko biloba) wcale nie pomagają w tej nieuleczalnej chorobie.

Wyniki badań amerykańskich specjalistów opublikowano w najnowszym numerze "Journal of the American Medical Association". Naukowcy przebadali ponad trzy tysiące osób w wieku co najmniej 75 lat.

Podczas sześcioletniego eksperymentu połowa ochotników zażywała dwa razy dziennie 120 mg wyciągu z liści drzewa miłorzębu, a połowa - tabletki placebo. Jak się okazało, osoby przyjmujące tabletki z ginkgo biloba były tak samo narażone na chorobę Alzheimera lub innego rodzaju demencje, jak te zażywające placebo.

Autor badań, dr Steven DeKosky z Uniwersytetu Wirginii, przyznaje, że był nieco rozczarowany wynikami swojego eksperymentu. Naukowiec wyjaśnia, że wcześniejsze badania sugerowały, iż miłorząb zawiera przeciwutleniacze, mogące chronić układ nerwowy i pamięć.

- W tej chwili nie powiedziałbym nikomu, by zażywał tabletki z miłorzębu z nadzieją, że pomoże to zapobiec chorobie Alzheimera. Jeśli jednak ktoś nadał chciałby je brać, to ponieważ preparat nie jest ani trujący, ani bardzo drogi, taka osoba nie wyrządzi sobie żadnej krzywdy poza nieznacznym uszczupleniem portfela - mówi DeKosky.

Naukowcy nie wykluczają, że miłorząb może faktycznie chronić układ nerwowy, jednak prawdopodobnie trzeba go o wiele dłużej przyjmować.

Choroba Alzheimera to postępująca, degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzująca się występowaniem otępienia. Jej nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego psychiatry i neuropatologa Aloisa Alzheimera, który opisał tę chorobę w 1906 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum