Milion oświadczeń woli na 50-lecie pierwszego przeszczepienia w Polsce

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2016 14:11

Młodzież z kampanii Drugie życie promującej transplantację rozda milion oświadczeń woli na 50-lecie pierwszego polskiego przeszczepienia. 26 stycznia 1966 r. prof. Jan Nielubowicz z zespołem lekarzy z I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, przeszczepili nerkę 18-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej.

Milion oświadczeń woli na 50-lecie pierwszego przeszczepienia w Polsce
Młodzież z kampanii Drugie życie promującej transplantację rozda milion oświadczeń woli Fot. Kampania Drugie życie

Od tej daty rozpoczyna się historia polskich przeszczepów. Do dziś w Polsce przeszczepiono narząd ponad 27 tysiącom osób. Kilkanaście tysięcy z nich nadal cieszy się swoim drugim życiem. Na transplantację oczekuje kolejnych 1584 pacjentów (dane Poltransplantu z grudnia, 2015 r.) - co trzeci z nich umrze, bo jej nie doczeka.

W tegorocznej kampanii bierze udział blisko 100 szkół ponadgimnazjalnych z Wielkopolski, województwa kujawsko-pomorskiego, Małopolski i Podkarpacia.

- Główna bariera dla transplantacji w Polsce to brak organów. Jak sprawić by wzrosła liczba narządów do przeszczepu? Nie do przecenienia jest rola edukacji, inicjowania rozmowy, promowania tej nowoczesnej metody leczenia, a to doskonale od lat robi młodzież z akcji Drugie życie, dlatego kibicuję im w tym wyzwaniu - mówi prof. dr hab. med. Lech Cierpka, krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, patron honorowy kampanii Drugie życie.

Młodzież wspierająca Drugie życie podejmuje wyzwanie, by przez rok, do kolejnej rocznicy przeszczepienia, rozdać 300 tysięcy oświadczeń tak, by liczba osób posiadających oświadczenia z logo kampanii osiągnęła milion. Do dziś, w ciągu siedmiu edycji akcji, uczniowie rozdali ich blisko 700 tysięcy.

- Młodzież będzie je przekazywać tłumacząc, że każdy, kto posiada ten dokument, jest ambasadorem naszej akcji, daje świadectwo swojej odpowiedzialności za zdrowie i życie tysięcy chorych. Uczniowie będą namawiać koleżanki i kolegów do podjęcia własnej decyzji i do rozmowy z bliskimi, sąsiadami, przyjaciółmi - wyjaśnia dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska, organizatora kampanii.

55 proc. Polaków chce oddać narządy po śmierci. Tylko co piąty powiedział o tym rodzinie. Tak wynika z badań TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w 2015 r. Dlatego symboliczny gest przekazania oświadczenia powinien być pretekstem do rozmowy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum