Mikrobiolog o epidemii: to kwestia czasu. Zakażony zostanie każdy z nas

Autor: Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2020 13:02

Jak długo jeszcze będziemy mówić o zakażeniach koronawirusem w naszym kraju? Czy niemal każdy z nas zostanie zakażony? Kiedy zostanie wynaleziona szczepionka? Między innymi na te pytania odpowiedział dr Tomasz Ozorowski, mikrobiolog, prezes Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej i przewodniczący Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych.

Prędzej czy później każdy z nas zostanie zakażony koronawirusem? Fot. Shutterstock

Dr Tomasz Ozorowski przewiduje, że nawet jeśli w Polsce uda się obecnie zahamować zachorowania, to i tak problem "na pewno będzie trwał jeszcze przez miesiące". Dodaje, że szczyt zakażeń koronawirusem jest zdecydowanie przed nami. Na dodatek nie wiemy, jak długo będzie trwał, gdy już nastąpi. W ocenie specjalisty to zależy od wielu czynników. Kilka z nich jest nieprzewidywalnych, jak np. to, w jaki sposób pogoda będzie wpływała na rozprzestrzenianie się wirusa - czytamy w Głosie Wielkopolski.

Mikrobiolog skłania się również ku poglądowi, że "prędzej czy później" każdy z nas zostanie zakażony koronawirusem. Przypomina wypowiedzi kanclerz Merkel, która stwierdziła, że 70 proc. Niemców będzie zakażonych. Z kolei Brytyjczycy szacują ten odsetek nawet na 80 procent. Dlatego ekspert jest przekonany, że również w Polsce ten scenariusz będzie realizowany. W przypadku spłaszczenia krzywej, zachorowania po prostu rozciągną się w czasie.

Jak długo będziemy czekać, aż zostanie wynaleziona szczepionka lub inny lek przeciwko koronawirusowi? Specjalista szacuje, że potrwa to kilka miesięcy, "być może nawet do końca roku", ale nie krócej.

Więcej: gloswielkopolski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum