PAP/Rynek Zdrowia | 21-08-2020 07:35

Mikołów: troje pracowników szpitala z koronawirusem, kilkunastu na kwarantannie

Kilkunastu pracowników Centrum Zdrowia w Mikołowie (Śląskie) zostało skierowanych na kwarantannę po tym, jak u trojga osób z personelu badania potwierdziły zakażenie koronawirusem; szpital wstrzymał przyjęcia na oddział neurologii - podało w czwartek (20 sierpnia) kierownictwo placówki.

U trojga osób z personelu badania potwierdziły zakażenie koronawirusem. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

"Informujemy, że kilkanaście osób naszego personelu zostało skierowanych na kwarantannę w związku ze stycznością z pacjentem zakażonym koronawirusem. Niestety u trzech spośród naszych Koleżanek i Kolegów potwierdzono dodatnie wyniki na obecność COVID" - napisali wieczorem na Facebooku prezes Centrum Zdrowia Cezary Tomiczek i dyrektor ds. medycznych dr n. med. Jacek Czapla.

Jak dodali, w ciągu najbliższej doby zostaną wykonane testy kontrolne, które - jeśli ich wynik będzie negatywny - umożliwią pracownikom powrót do normalnych zajęć.

W związku z potwierdzonymi zakażeniami SARS-CoV-2 szpital wstrzymał przyjęcia do oddziału neurologii. W czwartek zakończyła się dezynfekcja pomieszczeń i od poniedziałku placówka planuje wznowienie normalnej pracy oddziału.

Szefowie placówki piszą o "przejściowych utrudnieniach" w pracy izby przyjęć i oddziału chorób wewnętrznych, co - jak dodają - wynika z sytuacji w innych szpitalach. "Powoduje to, że do Centrum Zdrowia trafia znacznie więcej pacjentów spoza powiatu mikołowskiego i nie zawsze dysponujemy odpowiednią ilością miejsc, aby bezpiecznie i odpowiedzialnie leczyć pacjentów - wtedy zmuszeni jesteśmy prosić, aby dla Państwa bezpieczeństwa korzystali Państwo z innych placówek" - napisali Tomiczek i Czapla.

Jak przypomnieli, ze względu na notowane duże ilości nowych zakażeń koronawirusem szpital nadal musi pracować w nadzwyczajnym rygorze epidemiologicznym, aby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Stąd całkowicie wstrzymane są odwiedziny, a pacjenci w przychodniach muszą zjawiać się punktualnie na wyznaczone wizyty, zachowywać odstęp co najmniej 1,5 metra oraz używać masek zakrywających nos i usta.

W związku z przeprowadzoną modernizacją izby przyjęć wstępna ocena stanu zdrowia pacjentów mikołowskiego szpitala odbywa się przy wejściu do izby lub w izolatkach izby przyjęć. Centrum Zdrowia nie widzi potrzeby dalszego korzystania z namiotu rozstawionego przez strażaków.

Według ostatnich danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto dotąd u 19 tys. 295 osób (w czwartek poinformowano o 176 nowych przypadkach zakażenia w regionie), z których 451 zmarło. 85 proc. wszystkich zakażonych (16 tys. 412 osób) wyzdrowiało. W szpitalach regionu są leczone 282 osoby z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

PAP - Krzysztof Konopka