Migrena, czyli więcej niż ból głowy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2009 10:27

Choć nie jest to choroba śmiertelna ani nie zagraża poważnie naszemu zdrowiu, to bardzo pogarsza komfort życia tysięcy osób, które na nią cierpią. Na szczęście coraz lepiej wiemy, jak radzić sobie z migreną.

Ból głowy jest jednym z najczęstszych powodów, dla których szukamy pomocy lekarza. Większość z nas ma tzw. pierwotne (samoistne) bóle niezwiązane z żadną inną chorobą. Należą do nich m.in. coraz powszechniejszy napięciowy ból głowy, rzadki klasterowy ból głowy, a także migrena. W dobie wszechobecnego stresu doświadcza ich co dziesiąty z nas.

Migrena to przewlekły napadowy ból głowy trwający zwykle od 4 do 72 godzin. Ból najczęściej umiejscowiony jest w okolicy czoła lub skroni. Od początku może być silny lub stopniowo narastać. Często, choć nie zawsze, jest jednostronny, pulsujący, nasila się po wysiłku (np. wchodzeniu po schodach). Ustępuje zazwyczaj po obudzeniu się.

Choć migrena pod wieloma względami jest wciąż tajemniczą dolegliwością, to wiemy już np., że podczas napadu zachodzą zmiany w działaniu komórek nerwowych w mózgu. Nadmiernie pobudzone neurony uwalniają substancje, tzw. neuropeptydy, które powodują bolesne stany zapalne w naczyniach krwionośnych głowy. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ból jest wywołany nadmiernym rozszerzaniem się tych naczyń. Przez „powiększone” tętnice neuropeptydy przedostają się na zewnątrz naczyń i drażnią znajdujące się tam receptory bólowe.

Mechanizm wywołania konkretnego napadu często nie jest znany, ale określono wiele potencjalnych czynników sprzyjających mu. Są to: czerwone wino, sery pleśniowe,  brak snu, zbyt długi sen, pomijanie posiłków, niewypicie zwykłej porcji kawy, jeśli jest się do niej przyzwyczajonym, przeziębienie, nadmierne bodźce z zewnątrz - silne zapachy, hałas, migające światła, gwałtowne zmiany pogody, silny lub długotrwały stres, zaburzenia hormonalne.

Wahające się stężenia estrogenu są bardzo silnym czynnikiem wywołującym migrenę. U wielu kobiet początek migreny towarzyszy początkowi miesiączkowania. Uważa się również, że napady migreny nasilają się w trakcie menopauzy. U większości kobiet migrena ustępuje podczas ciąży.

Wprawdzie migreny nie można wyleczyć, ale można nad nią zapanować. Zajmują się nią neurolodzy, ale dobrze wyszkolony lekarz pierwszego kontaktu też sobie z nią poradzi.

Chorym bardzo pomogło wprowadzenie w ostatniej dekadzie środków określanych jako tryptany (np. sumatryptanu). Zwężają one nadmiernie rozszerzone naczynia głowy i hamują uwalnianie niektórych neuropeptydów. W ten sposób walczą z przyczyną bólu - rozwijającym się zapaleniem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum