Mielec: urzędnicy magistratu dają przykład... oddając krew

Autor: AD-U/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2009 14:55

Na apel dyrekcji Szpitala Powiatowego w Mielcu, natychmiast zareagowali urzędnicy udając się do stacji krwiodawstwa.

– Jestem też zachwycona postawą pracowników Urzędu Miejskiego, którzy odpowiedzieli na apel, a mam nadzieję, że to początek listy chętnych do ratowania innym zdrowia i życia – przyznaje Krystyna Skrzypek z mieleckiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. – Każdego dnia słyszymy o dramatycznych wypadkach drogowych. Nie ma chyba osoby, której bliski nie musiałaby przejść jakiegoś zabiegu. Często problemów zdrowotnych doświadczamy sami. Przecież nawet poród z komplikacjami oznacza potrzebę przetoczenia pacjentce krwi. Osobą, która jej potrzebuje może być również bliski czy znajomy pracodawcy. Musimy sobie wszyscy uświadomić, że nie ma innego źródła krwi jak tylko ofiarowanie jej przez krwiodawców.

– W szpitalu wykorzystujemy średnio miesięcznie około 175 jednostek. Ale krwi potrzeba więcej. Musimy mieć zapas, na wypadek, gdyby zdarzyła się sytuacja nietypowa. W rodzinie każdego z nas na pewno znajdzie się jedna zdrowa osoba, która może oddać tę jedną jednostkę – wyjaśnia Barbara Lipska, kierownik serologii w mieleckim szpitalu. Dodaje, że zapasy trzeba odświeżać. Nawet, jeśli krwi jakiejś grupy zostaje, to i tak może być wykorzystana tylko w ciągu 42 dni.

Pogotowie i Szpital apelują do szefów i pracowników firm, urzędów, biur oraz wszystkich chętnych osób indywidualnych, które mogą oddać krew, aby spróbowały sprostać wielkiemu wyzwaniu XXI wieku. Postęp, to łatwy dostęp do aut, maszyn rolniczych, motocykli itp. To jednak oznacza ludzkie dramaty, które są skutkiem wypadków.

Wystarczy zjeść śniadanie, wziąć ze sobą dokument tożsamości i zgłosić się np. do budynku przychodni przy ul. Żeromskiego  17 w Mielcu (między 7.00 a 11.30). Kontakt telefoniczny - pod nr (017) 583 69 52.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum