Mielec: udrażniają najtrudniejsze zwężenia w tętnicach

Autor: supernowosci24.pl/Rynek Zdrowia • • 22 września 2017 21:46

Lekarze z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Mielcu udrażniają najtrudniejsze zwężenia w tętnicach wieńcowych, nie do opanowania innymi technikami przeskórnymi. Dotychczas w mieleckim szpitalu nie stosowano metody rotablacji.

Mielec: udrażniają najtrudniejsze zwężenia w tętnicach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To metoda leczenia zwężeń tętnic wieńcowych z wykorzystaniem szybkoobrotowego, wprowadzonego do światła tętnicy wieńcowej, wiertła wykonującego 150-180 tysięcy obrotów na minutę. Zabieg wykonywany jest bez otwierania klatki piersiowej metodą przezskórną przez nakłucie jednej z tętnic obwodowych, najczęściej tętnicy promieniowej lub udowej.

Wiertła mogą mieć średnicę od 1,25 mm do 2,5 mm i pokryte są opiłkami diamentu. Pacjent podczas zabiegu jest przytomny, znieczulony miejscowo.

Kardiolog Adam Młodziankowski z V Oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca z siedzibą w Mielcu, wyjaśnia, że metoda rotablacji znajduje zastosowanie w leczeniu masywnie zwapniałych zwężeń w tętnicach wieńcowych, szczególnie w razie braku możliwości ich poszerzenia przy użyciu balonikowania i wszczepienia stentu. Wykorzystuje się ją od kilkunastu lat.

Rotablacja wieńcowa może być również wykorzystywana w leczeniu twardych, zwapniałych zwężeń obejmujących bifurkacje naczyniowe, czyli miejsca podziału naczyń, a także u pacjentów obciążonych nadmiernie wysokim ryzykiem operacji kardiochirurgicznej, takiej jak by-passy.

W poniedziałek (18 września) lekarze V Oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca z siedzibą w Mielcu wykonali trzy takie zabiegi. Wszystkie się powiodły.

Czytaj: www.supernowosci24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze