Mielec: pacjenci przychodzą za późno!

Autor: ad-u/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2010 15:00

Ortopedzi ze Szpitala Powiatowego chcą uświadomić pacjentom, że wielu zabiegów można uniknąć, a na pewno je odroczyć.

Mieleccy ortopedzi podkreślają, że operacja to radykalny środek leczenia, którego w wielu przypadkach można uniknąć...

Warunek? Wczesna konsultacja z ortopedą.

– Niestety w praktyce pacjent zjawia się w poradni, gdy już dosłownie krzyczy z bólu, bo zwyrodnienia są naprawdę znaczne. Tymczasem kolejki do zabiegów są długie, a na to nikt w szpitalu nie może nic poradzić – mówi lek. med. Mirosław Midura, ordynator oddziału ortopedyczno-urazowego. – Pacjentów z chorobami stawów możemy leczyć podając leki doustne, zastrzyki dostawowe, kierując na rehabilitację. Niestety chorzy sami wytrącają nam oręż z ręki, przychodząc już właściwie tylko po kwalifikację do zabiegu, a to przecież bardzo radykalny środek leczenia. Zdarzają się także przypadki, gdy chorzy przychodzą z tak zniszczonymi stawami, że zastanawiamy się czy zabieg operacyjny jest możliwy do wykonania i czy przyniesie poprawę stanu zdrowia...

Problem leży nie tylko w tym, że wtedy, gdy pacjent przychodzi późno, lekarzom pozostaje już tylko leczenie operacyjne. Kolejny polega na tym, że na niektóre zabiegi (wszczepienia endoprotez stawów) trzeba czekać bardzo długo, nawet od 1,5 roku do 2 lat. Takie kolejki to sytuacja trudna do zaakceptowania tak dla pacjentów, jak i lekarzy.

– NFZ nie jest w stanie zapłacić np. za endoprotezowanie w takim wymiarze, jaki satysfakcjonowałby pacjentów i nas, personel szpitala. Mimo iż mamy specjalistów i możliwości, by operować dużo więcej, jesteśmy poważnie ograniczeni kontraktem. Tu, na poziomie szpitala, nie jesteśmy w stanie nic przyspieszyć.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum