Miejski program in vitro w Częstochowie - urodziło się 45 dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 października 2019 21:26

45 dzieci przyszło dotychczas na świat w Częstochowie w ramach miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro. W czwartek (31 października) ojciec najmłodszej, niedawno narodzonej dziewczynki, w urzędzie miasta odebrał wózek dla niej.

Miejski program in vitro w Częstochowie - urodziło się 45 dzieci
Częstochowa. Fot. Archiwum

Częstochowa, jako pierwszy samorząd w kraju, wprowadziła program dofinansowania procedury in vitro dla swoich mieszkańców. W sumie od 2012 r. urodziło się 45 dzieci - 24 dziewczynki i 21 chłopców, w tym 4 pary bliźniąt. W 2019 r. ma przyjść na świat jeszcze jedno dziecko.

Od pierwszej edycji program wspiera częstochowska firma Deltim, która każdemu dziecku przekazuje wózek.

O dofinansowanie zabiegu mogą w Częstochowie starać się małżeństwa i pary partnerskie z tego miasta, które spełniają też dodatkowe kryteria, m.in. kobieta musi mieć od 20 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach - do 42 lat. Para musi też wykazać, że wcześniej leczyła niepłodność lub ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Dotąd odbyły się dwie edycje częstochowskiego programu dofinansowania leczenia in vitro, trwa trzecia - na lata 2018-2020.

W woj. śląskim miejski program in vitro realizuje od marca 2017 r. także samorząd Sosnowca. Przez cztery lata ma z niego skorzystać około 160 par. Miasto przeznacza na dofinansowanie procedur in vitro po 200 tys. zł rocznie. W listopadzie 2017 r. Rada Miasta Katowice nie przyjęła miejskiego programu in vitro zgłoszonego w obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej. 

 Anna Gumułka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum