Międzyzdroje: Polacy szkolą ukraińskich lekarzy pogotowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2014 17:30

Nowoczesnych technik ratowania życia ludzkiego uczą się w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) lekarze i felczerzy z Ukrainy. Po przeszkoleniu w Polsce będą oni przekazywać doświadczenie i wiedzę swoim kolegom na Ukrainie.

Jak powiedział PAP szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski, to pierwsza grupa, która zostanie przeszkolona zgodnie z zawartym w ubiegłym roku porozumieniem o współpracy między Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego a Wojewódzkim Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku na Ukrainie, czyli dawnym Stanisławowie.

Ratownicy z Ukrainy od niedzieli (18 maja) uczą się zaawansowanych zabiegów ratujących życie według standardów międzynarodowych w takich przypadkach, jak m. in. zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, ostry zespół wieńcowy.

- Szkolą się, jak interpretować objawy, jakie leki podawać, jak postępować zespołowo - dodał Gałązkowski. W szkoleniu udział bierze 13 lekarzy i felczerów.

Jak podkreślił Gałązkowski, szkolenie w Międzyzdrojach to nie tylko teoria, ale przede wszystkim ćwiczenia.

- Szkolimy na sprzęcie, który pozwala instruktorowi podczas ćwiczenia zmienić jego scenariusz, np. spowodować zanik tętna fantomu. Zmusza to uczącego się do szybkiej i prawidłowej reakcji, a także uczy, że pacjenta trzeba nieustannie monitorować - podkreśla.

Jak powiedziała PAP Oksana Zaryczuk z Iwano-Frankowska, ma ona okazję uczyć się w Polsce ratownictwa medycznego na najwyższym europejskim poziomie.

- Cieszę się, że mogłam tu przyjechać, poznać m.in. nowy sprzęt, którego jeszcze nie mamy, nauczyć się wielu nowych rzeczy. Przyjęto mnie w Polsce bardzo serdecznie, chociaż instruktorzy są wymagający - zaznaczyła. - Liczę na to, że po zdaniu egzaminów będę mogła przekazać zdobytą w Międzyzdrojach wiedzę swoim kolegom na Ukrainie - dodała.

Polscy ratownicy, poza corocznymi szkoleniami w Polsce, planują wyjazd na Ukrainę, gdzie odbędzie się kolejne szkolenie instruktorskie. Po nim i po zdaniu stosownych egzaminów, przeszkolone osoby będą miały prawa instruktorskie i będą mogły uczyć innych lekarzy - ratowników.

Jak zaznaczył szef LPR, szkolenie w Międzyzdrojach to efekt dobrej woli kilku instytucji, w tym LPR, WSPR w Szczecinie czy Zakładu Ratownictwa i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.Oprócz szkolenia, ukraińscy ratownicy otrzymali od strony polskiej specjalistycznie wyposażoną karetkę.

To już drugi tego rodzaju pojazd ofiarowany przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Wojewódzkiemu Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku. Polskie służby ratownicze przekażą też ukraińskim ratownikom sprzęt medyczny, w tym defibrylatory, sprzęt szkoleniowy, m.in. nowoczesne fantomy, a opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego przekaże 200 sztuk ubrań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum