Międzynarodowy projekt przeciwko zakażeniom HBV, HCV i HIV

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2010 10:04

Trwa realizacja międzynarodowego projektu walki z trzema zakażeniami: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV) i C (HCV) oraz HIV.

Projekt H-CUBE jest współfinansowany przez Komisję Europejską. Jego realizacja rozpoczęła się 1 maja 2009 i potrwa 30 miesięcy. Bierze nim udział 11 państw: Bułgaria, Czechy, Cypr, Grecja, Węgry, Litwa, Malta, Polska, Rumunia, Słowenia i Włochy.

Głównym celem projektu jest zorganizowanie europejskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej skierowanej do młodzieży w wieku 15-24 lat – informuje Społeczny Komitet ds. AIDS, realizator projektu.

Według danych Komisji Europejskiej, w 2007 roku w krajach UE i państwach sąsiadujących odnotowano 50 tys. nowo zdiagnozowanych przypadków zakażeń HIV oraz 2 miliony osób żyjących z HIV/AIDS. W Polsce szacunkowa liczba osób zakażonych HBV wynosi 380-500 tys., natomiast HCV może wynosić nawet 730 tys. osób. Od 1985 roku do listopada 2009 roku odnotowano 12 689 zakażeń HIV (szacunkowa liczba zakażeń HIV to 30-35 tys.).

Szybkie tempo rozprzestrzeniania się HIV i AIDS w Europie jest spowodowane m.in. tym, iż od 30 do 50 proc. osób zakażonych HIV w krajach Unii Europejskiej oraz do 70 proc. z krajów sąsiadujących jest nieświadoma swojego zakażenia.

W ramach projektu uruchomiona została strona internetowa, na której m.in. umieszczone będą ankiety, w celu zbierania  informacji i danych, których analiza zapewni lepszą realizację całego projektu w odniesieniu do działań lokalnych. W Polsce realizatorem projektu jest Społeczny Komitet ds. AIDS oraz Krajowe Centrum ds. AIDS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum