JJ/Rynek Zdrowia | 21-01-2009 10:44

Międzynarodowe sympozjum alergologów we Wrocławiu

W czwartek 22 stycznia we Wrocławiu odbędzie się międzynarodowe sympozjum naukowe pt.

Katedra i Klinika Pediatrii AM jest partnerem projektu Forallvent, a Wrocław został wybrany jako miejsce wymiany myśli naukowej pomiędzy Europą Zachodnią i krajami Europy Wschodniej .Uniwersytet wrocławski, który jest gospodarzem sympozjum gościć będzie 80 naukowców z kilkunastu krajów Europy, a w śród nich największe sławy europejskiej alergologii. Sympozjum będzie podsumowaniem projektu Forallvent, finansowanego z środków unijnych.

Jednym z głównych zadań projektu Forallvent jest stworzenie forum wymiany poglądów oraz rozwoju strategii umożliwiających praktyczne zastosowanie wyników badań naukowych dla celów zapobiegania i leczenia chorób alergicznych. Podstawowym celem jest podsumowanie nowych poglądów na temat znaczenia hipotezy higienicznej w rozwoju chorób alergicznych.

Hipoteza higieniczna tłumaczy zwiększoną zapadalność na choroby alergiczne w krajach wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych. Według tej hipotezy odpowiedzialność za to ponosi styl życia, który związany jest z mniejszą liczbą patogenów w środowisku człowieka - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Hanna Danielewicz.

Obecnie aż jedna czwarta dzieci i młodzieży ma różnego rodzaju alergie (m in. oddechowe, skórne). Ilość ta niestety wciąż systematycznie wzrasta. Nad tym czy i jak można zatrzymać alergie będą zastanawiać się we Wrocławiu europejscy eksperci w dziedzinach: alergologii, biochemii, technologii żywienia, dietetyki, farmakologii oraz wielu innych.

Gościem i zarazem współorganizatorem sympozjum jest prof. Erika von Mutius, która prowadziła większość dużych badań epidemiologicznych dotyczących alergii w Europie. Wśród wykładowców sympozjum będą, Harald Renz i Albrecht Bufe z Niemiec, Tari Haahtela oraz Juha Pekkanen z Finladnii, Charlotte Braun-Fahrlaender ze Szwajcarii, Wolfgang Kneifel i Josef Riedler z Austrii, Irina Dardynskia z USA oraz Barbara Sozańska z wrocławskiego UM.