Miechów: profesjonaliści szkolą uczniów w udzielaniu pierwszej pomocy

Autor: LJ, Gazeta Miechowska/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2010 11:13

Uczniów szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu miechowskiego uczą się praktycznego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Szpital św. Anny w Miechowie realizuje program „Promocja i profilaktyka zachowań i działań w stanach zagrożenia zdrowia i życia wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu miechowskiego”.

Program realizowany od ubiegłego roku, kontynuowany w 2010 roku, został sfinansowany przez starostwo powiatowe. Koszt programu to 36 245 złotych. W ramach programu zakupiono też niezbędny sprzęt szkoleniowy (2 fantomy, defibrylator półautomatyczny, elektrody, maseczki jednorazowe).

Joanna Regucka, specjalista do spraw szkoleń i promocji zdrowia miechowskiego szpitala podkreśla, że takie szkolenia powinny być prowadzone przez wykwalifikowany personel. W szkołach od niedawna jest obowiązek przeprowadzenia tego typu zajęć. Jednak kończą się one na godzinnym, teoretycznym wykładzie, przeprowadzonym przez nauczyciela.

– Takie szkolenia powinny przeprowadzać służby ratownicze - uważa Joanna Regucka.

Jej zdaniem, nawet jeśli uczeń pozna w teorii zasady udzielania pierwszej pomocy, nie oznacza, że będzie potrafił i miał odwagę udzielić pomocy w razie potrzeby.

Program realizowany przez miechowski szpital, kończył się dla jego uczestników egzaminem teoretycznym i praktycznym. Wśród uczestników szkolenia przeprowadzona była także ankieta, której wyniki potwierdzają potrzebę realizowania takich projektów. Dzięki nim, uczniowie potrafią nie tylko udzielić pierwszej pomocy, ale również prawidłowo wybrać numer pogotowia, rzeczowo opisać przypadek i skierować pomoc w ściśle określone miejsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum