×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

„Michał idzie przez Polskę” dzięki egzoszkieletowi

Autor: pwx/Rynek Zdrowia30 sierpnia 2018 17:41

17-letni Michał Żołyński chodzi mimo niepełnosprawności. Ma przerwany rdzeń kręgowy, ale dzięki egzoszkieletowi, specjalistycznemu, bionicznemu szkieletowi znów stanął na nogi. 5 września br. o godzinie 11.00 przejdzie przez Warszawę. Będzie to już siódme miasto, które odwiedzi i przejdzie na własnych nogach.

„Michał idzie przez Polskę” dzięki egzoszkieletowi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chłopiec w skutek wypadku samochodowego, w którym uczestniczyła także cała jego rodzina, ucierpiał najbardziej. Diagnoza: przerwany rdzeń kręgowy. Perspektywa reszty życia na wózku. Nastolatek nie poddał się jednak i razem z rodziną nadal chętnie podróżuje, nie opuszczając codziennej rehabilitacji.

Michał Żołyński jest głównym bohaterem akcji „Michał idzie przez Polskę”, drugoplanowym natomiast – egzoszkielet, za sprawą którego chłopiec stanął na nogi i zaczął chodzić - podało w informacji prasowej dla mediów Uzdrowisko Konstancin.

Jest to projekt "Ekso-Krok po zdrowie, realizowany  przez firmę Technomex, producenta profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego. To pierwsze tego typu wydarzenie na świecie, które pokazuje, że osoba niepełnosprawna może niemalże samodzielnie przejść się po polskich miastach za pomocą egzoszkieletu.

Do tej pory wydarzenie odbyło się już m.in. w Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie. Akcja ma na celu pokazanie najnowocześniejszej rehabilitacji, a także prezentację nowych rozwiązań, pomagających pacjentom w powrocie do sprawności. Zwieńczeniem akcji będzie realizacja filmu dokumentalnego o Michale, który jako pierwszy przejdzie po tak dużej liczbie miast, mimo urazu rdzenia kręgowego.

Egzoszkielet to przenośny bioniczny szkielet, który jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do rehabilitacji osób z niedowładem kończyn dolnych. Dzięki niemu pacjenci mogą „samodzielnie” siadać na krześle oraz z niego wstawać. Odpowiednio ustawiony egzoszkielet daje jednak to, co najcenniejsze - możliwość ponownego chodzenia pod czujnym okiem rehabilitanta. To ćwiczenie niemalże każdego z układów ciała - w tym układu kostnego, mięśniowego, naczyniowego, ale również układu oddechowego i układu trawiennego.

- Dzięki rehabilitacji z pomocą egzoszkieletu, pacjent korzysta z pomocy tylko jednego rehabilitanta, resztę niezbędnych ćwiczeń pomaga wykonać maszyna. To, co warto podkreślić, to fakt, że egzoszkielet przystosowany jest dla osób o różnych sylwetkach, wadze oraz wzroście. Pacjent nie może być niższy niż 160 cm i nie wyższy niż 190 cm. Maksymalna waga pacjenta to 100 kg. Urządzenie porusza stawami pacjenta za pomocą tzw. siłowników elektrycznych, co pozwala na wykonywanie podstawowych ruchów wstawania lub siadania oraz sprawia, że pacjent może samodzielnie stawiać kroki - mówi Arkadiusz Prożych, kierownik działu fizjoterapii w Centrum Terapii Narządu Ruchu BIAŁY DOM w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój.


- Szczycimy się tym, że możemy oferować rehabilitację przy użyciu tego sprzętu. W regionie jesteśmy jedyni, a w całej Polsce jednym z niewielu ośrodków z tym wyjątkowym sprzętem. Poprzez tę akcję liczymy na dotarcie do tych osób, które być może już straciły nadzieję, na to, że znów postawią samodzielne kroki - mówi Robert Moskwa, dyrektor sprzedaży i marketingu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój oraz Uzdrowiska Nałęczów.

Warszawskim partnerem akcji „Michał idzie przez Polskę” jest Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, które jako jeden z nielicznych ośrodków w Polsce oferuje rehabilitację z użyciem egzoszkieletu.
Podczas eventu będzie można nie tylko zobaczyć, jakie postępy poczynił Michał dzięki egzoszkieletowi, ale również zobaczyć na czym polega jego mechanizm i na czym polega rehabilitacja z jego użyciem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum