Miał oczy oparzone żrącym płynem. Lekarze z Zabrza przywrócili mu wzrok. To pierwszy taki pacjent w Polsce

Autor: oprac. KG • Źródło: SUM, Rynek Zdrowia18 czerwca 2021 05:45

Pierwszy pacjent w Polsce z obuocznymi wszczepionymi keratoprotezami! Mężczyzna miał oczy oparzone żrącym płynem, teraz widzi bardzo dobrze. Operacji dokonał zespół lekarzy z Zabrza pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały

Miał oczy oparzone żrącym płynem. Lekarze z Zabrza przywrócili mu wzrok. To pierwszy taki pacjent w Polsce
Mężczyzna jest pierwszym pacjentem z Polsce z obuocznymi wszczepionymi keratoprtezami typu Boston, czyli sztucznymi rogówkami. Po lewej: prof. Edward Wylęgała. Fot. SUM
  • Pacjent po wypadku sprzed kilku lat miał oczy oparzone żrącym płynem. Był osobą niewidzącą
  • Mężczyzna miał wykonanych kilka zabiegów w oku prawym, za granicą,  z powodu braku refundacji i wykonywania tego typu procedur w Polsce
  • Zespół pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały wykonał zabieg wszczepienia sztucznej rogówki oraz usunięcia zaćmy w lewym oku - obecnie mężczyzna widzi bardzo dobrze

Adam Górka z Gdańska kilka lat temu uległ wypadkowi. Jego oczy zostały oparzone żrącym płynem, a on sam stał się osobą niewidzącą.

Pacjent miał wykonanych wcześniej kilka zabiegów w oku prawym, za granicą, z powodu braku refundacji i wykonywania tego typu procedur w Polsce. Natomiast 11 czerwca został zoperowany przez zespół prof. Edwarda Wylęgały, kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki SUM w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach.

Wykonano u niego zabieg wszczepienia sztucznej rogówki oraz usunięcia zaćmy w lewym oku. Jak informuje prof. Edward Wylęgała, obecnie pacjent  widzi bardzo dobrze zarówno na odległość jak i do czytania.

Sztuczne rogówki - na operację czeka 60 pacjentów

Mężczyzna jest pierwszym pacjentem z Polsce z obuocznymi wszczepionymi keratoprotezami typu Boston, czyli sztucznymi rogówkami.

- Od połowy 2019 roku procedura ta jest w pełni refundowana przez NFZ, ale pierwsze zabiegi przeprowadziliśmy już w 2011 roku. Wówczas dostaliśmy sztuczne rogówki w formie darowizny z USA - przypomina dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski  z Katedry i Oddziału Klinicznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

W Polsce zabiegi te wykonują obecnie tylko specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie na operację czeka 60 osób.

Keratoprotezy - dla jakich pacjentów?

Keratoprotezy stosuje się u pacjentów po oparzeniach, z obuoczną ślepotą, a także we wrodzonych wadach rogówki lub gdy kilka kolejnych klasycznych zabiegów nie przynosi rezultatu. Niewidzący odzyskują wzrok, mogą normalnie żyć i funkcjonować.

- To niezmiernie satysfakcjonujący zabieg. Szczęście pacjentów, którzy wychodzą ze świata ciemności, to niesamowite przeżycie także dla nas – podkreśla prof. Wylęgała.

Keratoproteza jest montowana w tkance rogówkowej. Jest wykonana z tworzywa o odpowiednich właściwościach optycznych, co pozwala ominąć problemy związane z utrzymaniem przezroczystości klasycznego przeszczepu rogówki od zmarłego dawcy.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum