Mężczyzna, u którego potwierdzono koronawirusa, miał mieć ograniczony kontakt z...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2020 16:05

Mężczyzna, u którego potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, miał mieć podczas powrotu z Niemiec ograniczony kontakt z innymi osobami - wynika z informacji przekazanych PAP przez służby prasowe wojewody lubuskiego.

- Mężczyzna miał niewielki kontakt z osobami ''zewnętrznymi'' podczas powrotu do Polski - informowała Aleksandra Chmielińska-Ciepły. Fot. Archiwum

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w środę (4 marca) rano poinformował, że w nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent hospitalizowany jest w Zielonej Górze. Mężczyzna przyjechał do Polski z Niemiec, z Westfalii. Stan jego zdrowia jest dobry, a przebieg choroby łagodny. Podróżował on do Polski autobusem.

- Mężczyzna wracał z Niemiec i jechał autobusem, który zatrzymał się w Świecku i tam wysiadł - powiedziała w środę PAP rzeczniczka prasowa wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

Jak dodała, "stamtąd jechał już prywatnym autem osobowym sam. Jechał do swojego miejsca zamieszkania w Cybince".

- Mężczyzna miał niewielki kontakt z osobami ''zewnętrznymi'' podczas powrotu do Polski - kontynuowała Chmielińska-Ciepły.

- W tym momencie w województwie są tylko cztery osoby objęte kwarantanną, z czego z bezpośredniego kontaktu są tylko dwie osoby (rodzina mężczyzny - PAP) - dodała.

Lista pasażerów autobusu, którym mężczyzna wracał do Polski została przekazana do Głównego Inspektoratu Sanitarnego - poinformowała rzeczniczka. Jak zapewniała, służby dzwonią obecnie do pasażerów, aby przeprowadzić z nimi wywiad epidemiologiczny.

Poza zakażonym na liście pasażerów autobusu nie było żadnego pasażera z województwa lubuskiego - powiedziała Chmielińska-Ciepły. Jak dodała, nie jest w stanie powiedzieć, jak wiele osób podróżowało z tym mężczyzną.

Lista obejmuje kilkanaście miejscowości, do których podróżowali pasażerowie - poinformowała rzeczniczka.

- Mężczyzna zachował się bardzo prawidłowo, bo nie udał się do lekarza tylko zadzwonił do poradni, gdzie poinformowano go o tym, że powinien skontaktować się z sanepidem. Zadysponował on specjalną, dedykowaną karetkę, która przyjechała po tego mężczyznę, odebrała go z miejsca zamieszkania i przetransportowała do szpitala - powiedziała Chmielińska-Ciepły.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum