Meszki zaczęły kąsać - kłopot dla alergików

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2011 13:25

Na dworze coraz cieplej i coraz bardziej dokuczliwe są ugryzienia meszek, zwłaszcza dla alergików. Chociaż ugryzienia meszek raczej nie są niebezpieczne, to do lekarza należy zgłosić się, gdy wystąpią objawy ogólne: bóle stawów, zaburzenia rytmu serca, dreszcze, podwyższona temperatura.

Meszki zaczęły kąsać - kłopot dla alergików
Występowanie reakcji uczuleniowych na ukąszenia meszek jest problemem dosyć poważnym i powszechnym. Te małe owady występują okresowo, ale są takie lata, gdy jest ich bardzo dużo, a ten rok do nich należy. Są dużym utrapieniem w aglomeracjach miejskich.

Jak zaznacza w rozmowie z PAP alergolog prof. Edward Zawisza, meszki nie przenoszą chorób, jednak ich ślina jest na tyle toksyczna, że po ukąszeniu może powodować silne reakcje alergiczne. Reakcje po ugryzieniach meszek są niezwykle uciążliwe - dają bardzo silny świąd skóry. W przeciwieństwie np. do pszczół czy os, przed skutkami ukąszeń meszek nie można się zabezpieczyć poprzez zabieg odczulenia.

Prof. Zawisza zwrócił uwagę, że chociaż ugryzienia meszek raczej nie są niebezpieczne, to do lekarza należy zgłosić się, gdy wystąpią objawy ogólne: bóle stawów, zaburzenia rytmu serca, dreszcze, podwyższona temperatura. Lekarza należy odwiedzić także wtedy, gdy wystąpią bardzo duże odczyny na skórze - wielkości orzecha włoskiego, dłoni, a środek ukąszenia jest martwiczy - ciemny, czarny, a dookoła pojawiło się zaczerwienienie.

Z kolei domowymi sposobami na łagodzenie objawów po ugryzieniach meszek są chłodne okłady z roztworu wody i octu - łyżka octu na szklankę wody lub sody oczyszczonej - też łyżka sody na szklankę wody. Jeśli wystąpi opuchlizna nóg - meszki silne uczulają na stopach i podudziach - należy unosić jak najwyżej nogi. Profesor powiedział, że ślady po ugryzieniach meszek - leczone domowymi sposobami - znikają zazwyczaj w ciągu tygodnia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum