Meldunki ze "świńskiego" frontu: Chiny, Izrael, Nowa Zelandia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2009 17:58

Premier Chin Wen Jiabao zaapelował we wtorek (28 kwietnia) o podjęcie działań prewencyjnych w sprawie grożącego pandemią nowego wirusa grypy, zastrzegając jednak, iż jak do tej pory w Chinach nie stwierdzono ani jednego przypadku tzw. świńskiej grypy.

Na wtorkowym posiedzeniu chińskiego rządu nakreślono szczegółowy, dziewięciostopniowy plan walki z zagrożeniem wirusem A/H1N1, potocznie zwanym świńską grypą.

Rządowy program zakłada między innymi przygotowanie służby zdrowia na ewentualne pojawienie się wirusa, działania prewencyjne i inspekcje na fermach, gdzie hodowane są świnie. Rząd miał zobowiązać się też do „pełnej jawności” działań, w tym informowania na bieżąco społeczeństwa o sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Tego samego dnia jednak przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Pekinie Hans Troedsson mówił, iż jakkolwiek być może wirus nie zaatakował Chin, jednakże w szpitalach pod obserwacją pozostaje wiele osób z podejrzeniem świńskiej grypy.

Władze Hongkongu potwierdziły we wtorek, iż hospitalizowano kobietę z podejrzeniem świńskiej grypy. W Hongkongu prowadzone są także intensywne badania nad szczepionką, jaka mogłaby okazać się skuteczna w walce z nowym szczepem wirusa grypy.

* * *

Władze Izraela potwierdziły we wtorek (28 kwietnia) pierwszy przypadek świńskiej grypy - poinformowało miejscowe radio. Testy laboratoryjne wykazały, że mężczyzna, który ostatnio przyjechał z Meksyku i jest hospitalizowany, został zainfekowany wirusem.

- Jest jeden potwierdzony przypadek (zarażenia świńską grypą). Stan (mężczyzny) jest dobry, ale został on zatrzymany w szpitalu na obserwację - powiedział rzecznik izraelskiego ministerstwa zdrowia.

Wiceminister zdrowia Izraela Jakow Litzman zapewnił w poniedziałek, że służba zdrowia Izraela jest dobrze przygotowana na ewentualny wybuch epidemii świńskiej grypy.

* * *
Także we wtorek władze Nowej Zelandii potwierdziły 11 przypadków tzw. świńskiej grypy w kraju.

Nowozelandzkie Ministerstwo Zdrowia podało też, że w szpitalach pozostaje 56 osób, u których podejrzewa się obecność nowego wirusa A/H1N1.

Zarówno chorzy jak i pozostający na obserwacji, to osoby, które w ostatnim czasie wróciły do kraju z Meksyku lub Stanów Zjednoczonych. Wśród nich są też dzieci z Auckland - uczestnicy szkolnej wycieczki do Meksyku. Wszyscy zostali objęci kwarantanną.

W sąsiedniej Australii z podejrzeniem tego samego wirusa hospitalizowano we wtorek w sumie 19 osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum