Medycyna transplantacyjna. Rząd przyjął zmiany w uchwale dot. Narodowego Programu Rozwoju

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP09 listopada 2021 16:30

Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej zostanie przedłużony na 2022 rok - podało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Zwiększą się jednocześnie środki przewidziane na realizację programu Fot. Shutterstock
  • Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej zostanie przedłużony na 2022 rok - podało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu
  • Zwiększą się jednocześnie środki przewidziane na jego realizację. W przyszłym roku będzie to 75 mln zł, czyli o 10 mln zł więcej niż w 2021 r.
  • Ministerstwo Zdrowia pracuje jednocześnie nad nową kompleksową strategią dotyczącą rozwoju medycyny transplantacyjnej na kolejne lata

Zwiększą się jednocześnie środki przewidziane na jego realizację. W przyszłym roku będzie to 75 mln zł, czyli o 10 mln zł więcej niż w 2021 r. - przewiduje nowelizacja uchwały, którą we wtorek przyjął rząd.

Zakończenie planowano na 2021 r.

Centrum Informacyjne Rządu podało w komunikacie, że dzięki programowi realizowane są przeszczepienia komórek, tkanek i narządów pobranych od dawców żywych i zmarłych, w tym poprzez wsparcie dotyczące inwestycji oraz działalność szkoleniową, edukacyjną i promocyjną.

Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej jest realizowany od 2011 r., a jego zakończenie planowane było na 2021 r. Jednak - jak zaznaczono - ze względu na zabezpieczenie realizacji zadań programu konieczne jest jego przedłużenie o rok, czyli do 31 grudnia 2022 r. Budżet programu w 2022 r. wyniesie 75 mln zł.

Zadania na rok 2022

W przyszłym roku zabezpieczone zostaną m.in. zadania dotyczące rozwoju, doskonalenia oraz modernizacji ustawowych rejestrów transplantacyjnych, w celu stworzenia kompleksowego narzędzia teleinformatycznego wspierającego procesy pobierania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów, finansowania sieci koordynatorów transplantacyjnych czy realizacji świadczeń (np. przeszczepy innowacyjne).

Wydłużenie czasu realizacji oraz zwiększenie budżetu programu ma pozwolić także na utrzymanie i rozwijanie pilotażowych zadań z 2021 r. Dotyczy to zwiększania liczby dawców poprzez finansowanie zakupu sprzętu dla oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii, które wykazują się aktywnością donacyjną oraz dla innych podmiotów działających w obszarze medycyny transplantacyjnej, czyli ośrodków przeszczepiających narządy, banków tkanek i komórek oraz medycznych laboratoriów diagnostycznych testujących komórki, tkanki i narządy.

Chodzi także o rozszerzenie sieci koordynatorów, czy wdrożenie programu odczulania dla biorców nerek.

Nowa strategia na kolejne lata. "MZ nad nią pracuje"

Program w przyszłym roku dotyczyć ma również wprowadzenia nowych działań pilotażowych, w tym związanych z rozwojem programów tzw. perfuzji narządów w ośrodkach przeszczepiających, co - jak wskazano - pozwoli zwiększyć liczbę i jakość dostępnych do przeszczepiania narządów.

"Planowane działania są szczególnie istotne w kontekście negatywnego wpływu pandemii na sytuację medycyny transplantacyjnej" - podkreśla CIR.

W komunikacie poinformowano, że Ministerstwo Zdrowia pracuje jednocześnie nad nową kompleksową strategią dotyczącą rozwoju medycyny transplantacyjnej na kolejne lata.

Czytaj też: O blisko 18 proc. spadła liczba wykonywanych przeszczepów na świecie. Wszystko z powodu pandemii

Czytaj też: Naukowcy i klinicyści z Gdańska opracowali innowacyjny płyn do przechowywania narządów do transplantacji

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum