Medycyna naprawcza odpowiada za nasze zdrowie tylko w 15 proc.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2009 15:27

Ciekawe dane dotyczące zależności naszego zdrowia m.in. od stylu życia przedstawiono podczas konferencji

- Jeśli chcemy żyć nie tylko długo, ale i w jak najlepszej formie, musimy prowadzić zdrowy tryb życia. To on odpowiada za 56 proc. naszego zdrowia, podczas gdy medycyna naprawcza - jedynie za 10-15 proc. Zdrowy tryb życia gwarantuje lepszą jakość życia - mówił główny inspektor sanitarny, przewodniczący Rady Andrzej Wojtyła.

Polska zaliczana jest do krajów o wysokim odsetku osób z nadwagą i otyłością (dotyczy to ok. 60 proc. mężczyzn i ok. 50 proc. kobiet) i niskim odsetku osób uprawiających jakieś formy aktywności fizycznej. Problemy z nadwagą i otyłością ma 13 proc. dzieci i młodzieży, a jedynie 30 proc. uczestniczy w zajęciach sportowych w czasie wolnym od zajęć. Odsetek ten zmniejsza się do zaledwie 5 proc. w wieku dojrzałym.

- Odżywiamy się bardzo źle. Jemy nie to, co trzeba, i w nieodpowiednich ilościach. Na domiar złego ciągle, zwłaszcza w kolorowych czasopismach, pojawiają się rozbieżne informacje o tym, co jest zdrowe, a co nie. Dlatego Rada chce wypracować jednolite zalecenia - powiedział wiceprezes Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności prof. Krzysztof Krygier ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Krygier zaleca, by codziennie, przynajmniej pięć razy, jeść owoce i warzywa, poleca produkty zbożowe, ale bez białej mąki, radzi, by zmniejszyć w diecie ilość produktów pochodzenia zwierzęcego, zastępując je np. tłuszczami roślinnymi. Jego zdaniem najlepiej jeść mięso drobiowe, unikać tłustych mięs i wędlin, natomiast co najmniej trzy razy w tygodniu spożywać ryby.

Aby propagować zdrowy tryb życia wśród dzieci i młodzieży GIS, wraz ze stowarzyszeniem „Polska Federacja Producentów Żywności”, od trzech lat prowadzi program „Trzymaj formę!”. W ramach programu 2 mln uczniów z 6 tys. szkół w całej Polsce bierze udział w promocji zasad zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

Rada ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia działa od ponad roku. W tym czasie wypracowała rozwiązania, które mają poprawić stan zdrowia Polaków przez zapobieganie nadwadze i otyłości. Najważniejsze z nich to wprowadzanie specjalnych zajęć na temat zdrowia w szkołach, zmiana sposobu prowadzenia zajęć wychowania fizycznego, tak aby odpowiadały zainteresowaniom dzieci i nie dyskryminowały osób z nadwagą, a także zachęty fiskalne prowadzące do zwiększenia aktywności fizycznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum