Medal Rady Europy dla Piotra Jabłońskiego za walkę z narkomanią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2010 18:06

Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński otrzymał 3 października w Strasburgu medal Rady Europy Pro Merito. Nagrodzono w ten sposób jego działania na arenie europejskiej w dziedzinie walki z uzależnieniem od narkotyków.

Medal Rady Europy dla Piotra Jabłońskiego za walkę z narkomanią

Medal Pro Merito przyznaje sekretarz generalny Rady Europy osobom szczególnie zasłużonym dla tej organizacji.

Jabłoński od 2006 roku przewodniczył pracom Komitetu Stałego Korespondentów Grupy Pompidou – instytucji RE zajmującej się walką z nielegalnym handlem narkotykami i ich nadużywaniem. Polska w ostatnich czterech latach sprawowała przewodnictwo tej grupy. W środę (3 listopada) zostało ono przekazane Francji.

Jak powiedział PAP Patrick Penninckx, sekretarz wykonawczy Grupy Pompidou, jeden z sukcesów, za który nagrodzono Polaka, to nawiązanie kontaktów przez to gremium z krajami basenu Morza Śródziemnego, takimi jak Algieria, Maroko czy Egipt oraz krajami Europy Wschodniej, np. z Ukrainą.

Jabłoński zasłużył się także projektami w dziedzinie zapobiegania narkomanii wśród kierowców. Penninckx zaznaczył, że z inicjatywy polskiego eksperta powstał spot telewizyjny „Brałeś? Nie jedź! Po narkotykach rozum wysiada”. Spot został wyemitowany w wielu krajach, w tym w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Słowenii i Chorwacji.

Wyróżnienie wręczono Jabłońskiemu podczas zorganizowanej w strasburskiej siedzibie Rady Europy konferencji na temat polityki zwalczania uzależnień od narkotyków. Udział w spotkaniu wzięli ministrowie z wielu krajów europejskich. Polskę reprezentował wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Międzyrządowa Grupa ds. Współpracy na rzecz Zwalczania Nadużywania Narkotyków i Nielegalnego Handlu Narkotykami (tzw. Grupa Pompidou) powstała w 1971 roku, a od 1980 roku działa w ramach Rady Europy. W jej skład wchodzi 35 państw europejskich, a współpracują z nią m.in. USA, Australia i Meksyk. Polska przystąpiła do Grupy Pompidou w 1991 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum