Mechaniczna proteza stawia dzieci na nogi

Autor: Dziennik Polski, PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2014 10:34

Dzięki osiągnięciu zespołu naukowców kierowanego przez prof. Stanisława Mazurkiewicza sparaliżowane dzieci będą mogły chodzić .

Jak podaje Dziennik Polski, opracowana w Krakowie nowatorska proteza umożliwia poruszanie się sparaliżowanym dzieciom. Jest znacznie tańsza i nowocześniejsza od podobnych aparatów stosowanych na świecie. Stworzył ją zespół krakowskich naukowców, na czele którego stoi specjalista od mechaniki prof. Stanisław Mazurkiewicz z Politechniki Krakowskiej.

Interdyscyplinarny zespół prof. Mazurkiewicza złożony z ortopedy, elektroników i mechaników opracował protezę przypominającą mechaniczne spodnie, które zakłada się pacjentowi. Sztywna proteza pozwala dziecku stać prosto, a dwa niewielkie elektryczne silniczki poruszające ją, umożliwiają wykonywanie kroków.

Wśród wielu zalet wynalazku są m.in.: prostota, niewielka waga i wydajna, zasilająca całość bateria litowo-polimerowa. Szybkość poruszania się urządzenia może być dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Proteza została zgłoszona do ochrony patentowej oraz do refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Więcej: dziennikpolski24.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum