Mazowsze: za mało wcześniaków otrzymuje przeciwciała wirusa RSV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2011 15:06

Na Mazowszu za mało wcześniaków otrzymuje przeciwciała wirusa RSV, tymczasem to jedyna forma przeciwdziałania chorobom układu oddechowego - ocenia wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii.

Mazowsze: za mało wcześniaków otrzymuje przeciwciała wirusa RSV
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O pomoc w finansowaniu wojewoda zwrócił się do samorządów terytorialnych.

10 października w Warszawie na konferencji "Matka i dziecko na Mazowszu - problemy perinatologiczne" mazowiecka konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Maria Borszewska-Kornacka, poinformowała, że 6 proc. dzieci urodzonych na Mazowszu to wcześniaki, zaś 70 proc. z nich dotykają poważne choroby układu oddechowego wywołane przez wirus RSV.

- Obecnie na Mazowszu przeciwciała tego wirusa otrzymuje ok. 100 wcześniaków; jest to zaledwie jedna trzecia dzieci, które powinny je otrzymać - oceniła. Wyjaśniła, że na wirus RSV nie ma szczepionki, a jedyną formą profilaktyki jest dostarczanie przeciwciał w sezonie największej liczby zakażeń czyli od października do marca.

Jak zaznaczyła, "jesień oznacza wzrost zakażeń wirusem RSV, które u dorosłych i dzieci przebiega łagodnie, jako katar i kaszel, natomiast dla wcześniaków może być bardzo groźny i prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, oskrzelików, hospitalizacji, a nawet do zgonu".

- Wcześniaki po urodzeniu przebywają w szpitalu ok. 3-4 miesięcy i, jeżeli nie otrzymają przeciwciał, bardzo często wracają po miesiącu na hospitalizację - dodała.

Pięć dawek przeciwciał podawanych dziecku co miesiąc to koszt około 25 tys. zł. Badania w Polsce pokazują, że wcześniaki, urodzone poniżej 28 tygodnia ciąży, które otrzymały serię przeciwciał, właściwie nie wymagały hospitalizacji.

Prof. Borszewska-Kornacka wyjaśniła, że obecnie NFZ finansuje podanie przeciwciał wirusa RSV wcześniakom, które po urodzeniu były poddawane tlenoterapii, z objawami przewlekłej choroby płuc, urodzonym poniżej 28 tygodnia ciąży, które w momencie rozpoczęcia sezonu zakażeń mają poniżej 6 miesięcy oraz urodzonym poniżej 30 tygodnia ciąży, które w momencie rozpoczęcia sezonu nie ukończyły 3. miesiąca życia.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski poinformował, że zwrócił się do władz samorządów terytorialnych z prośbą o finansowanie takiej profilaktyki dla wcześniaków nieobjętych dofinansowaniem NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum