Mazowsze: wzrasta liczba pobrań narządów do przeszczepów

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2015 08:48

Na Mazowszu liczba pobrań od zmarłych dawców wzrosła od 2010 roku prawie dwukrotnie. To efekt m.in. kolejnych spotkań w szpitalach w ramach programu "Partnerstwo dla transplantacji".

Mazowsze: wzrasta liczba pobrań narządów do przeszczepów
Na Mazowszu liczba pobrań od zmarłych dawców wzrosła od 2010 roku prawie dwukrotnie, Fot. Fotolia

Z inicjatywy wojewody mazowieckiego w 2010 roku zaczął działać program "Partnerstwo dla transplantacji w województwie mazowieckim". Koordynatorem projektu został prof. Paweł Nyckowski.

Założeniem programu jest zwiększenie liczby dokonywanych przeszczepów narządów pobieranych od osób zmarłych, rozwinięcie programu przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych oraz uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów.

Odbywają się spotkania z udziałem przedstawicieli szpitali i konsultantów wojewódzkich, w szpitalach tworzone są stanowiska dla koordynatorów pobrań oraz koordynatorów pobrań narządów od dawców żywych w stacjach dializ.

Liczba pobrań od zmarłych dawców na Mazowszu wzrosła od 2010 roku prawie dwukrotnie. W 2010 roku wskaźnik dawców na 1 mln mieszkańców wynosił 9,4, natomiast w 2014 - 19,4. Więcej jest również szpitalnych koordynatorów transplantacyjnych - w 2010 roku było ich 16, a w 2014 - 42. 

 Więcej: m.radom.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum