Mazowsze: upalna pogoda, poziom ozonu wyższy

Autor: radom.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2014 12:10

W związku z upałami, w południowej i zachodniej części Mazowsza poziom ozonu w powietrzu będzie podwyższony, jednak nie przekroczy stanu alarmowego. Osoby z chorobami układu oddechowego, starsze oraz dzieci powinny zachować ostrożność.

Wytwarzane przez samochody związki azotu w połączeniu z wysoką temperaturą, jaką mamy obecnie, i słońcem prowadzą do powstania tzw. smogu ozonowego, dokuczliwego zwłaszcza w terenach podmiejskich.

- Jest to typowe dla sezonu letniego zjawisko cywilizacyjne, choć na Mazowszu obserwujemy je po raz pierwszy - wyjaśnia Tomasz Klech z Wydziału Monitoringu Środowiska w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Warszawie.

Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i niewydolnością układu krążenia oraz dzieci, osoby starsze, astmatycy czy sportowcy mogą odczuwać ból głowy, podrażnienie oczu i dróg oddechowych, obniżenie wydolności. Zaleca się, aby w takich przypadkach unikać długotrwałego przebywania na powietrzu i wysiłku fizycznego, zwłaszcza w godzinach popołudniowych (14-18).

Więcej: http://radom.gazeta.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum