Mazowsze: tu wolnych jest jeszcze 616 łóżek i 9 respiratorów dla pacjentów z COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 października 2020 21:03

W woj. mazowieckim wolnych jest 616 łóżek i 9 respiratorów dla chorych na COVID-19 - wynika z danych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W porównaniu z poprzednim dniem o 30 zwiększono liczbę łóżek i o 10 liczbę respiratorów.

Mazowsze: tu wolnych jest jeszcze 616 łóżek i 9 respiratorów dla pacjentów z COVID-19
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Urząd podał, że w mazowieckich szpitalach dla pacjentów chorych na COVID-19 przeznaczono 2475 łóżek, z czego 1859 jest zajętych. Do dyspozycji jest 170 respiratorów, a czego 161 jest zajętych. Wolnych jest zatem 616 łóżek i 9 respiratorów.

Dzień wcześniej wolnych było 600 łóżek i 2 respiratory. Urząd zapowiada, że w najbliższych dniach wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł planuje poszerzyć o 3 tys. bazę łóżek dla chorych na COVID-19. Sukcesywnie rosnąć ma też liczba łóżek respiratorowych. Zapewniono również, że codziennie zwiększana jest liczba respiratorów.

"Baza łóżkowa poszerzana jest stopniowo, w zależności od sytuacji epidemiologicznej, z uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów hospitalizowanych z powodu innych schorzeń. Dyrektor Wydziału Zdrowia polecił już kilka tygodni temu szpitalom przygotowanie planu logistycznego przekształcenia oddziałów dla pacjentów z COVID-19, zgodnie z wymogami sanitarnymi. Kierowane były też wytyczne dotyczące organizacji pracy z SOR/izb przyjęć, m.in. wytyczne dotyczące dezynfekcji - tak, by była ona przeprowadzana sprawnie. Ponadto polecono szpitalom dokonanie przeglądu instalacji gazów medycznych i zapasów tlenu, co jest kluczowe w leczeniu pacjentów z COVID-19" - podkreślił urząd.

Na Mazowszu wyznaczono 83 szpitale do opieki nad pacjentami z COVID-19. Kilkadziesiąt łóżek zapewnią niepubliczne placówki Medicover i Lux Med. W ostatnich dniach wojewoda wydał podmiotom leczniczym 9 nakazów zwiększenia bazy łóżek. Urząd zaznacza, że nakazy są konsultowane z dyrekcjami szpitali, NFZ i z samorządami.

W piątek wojewoda spotkał się z dyrektorami mazowieckich szpitali i z przedstawicielami władz samorządowych, m.in. z marszałkiem województwa Adamem Struzikiem i z wiceprezydentem Warszawy Pawłem Rabiejem.

Karolina Mózgowiec (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum