Mazowsze: trwa objazdowa akcja krwiodawstwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2011 19:31

Przez cały sierpień w woj. mazowieckim trwa organizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa objazdowa akcja krwiodawstwa. W czwartek (11 sierpnia) będzie można oddać krew w ambulansie na Placu Bankowym w Warszawie.

Mazowsze: trwa objazdowa akcja krwiodawstwa
Jak alarmuje RCKiK zbyt mało ludzi oddaje krew w okresie wakacyjnym. To główna przyczyna, dla której Centrum w porozumieniu z lokalnymi władzami organizuje w tym czasie wyjazdowe akcje krwiodawstwa.

Jak powiedziała koordynator akcji "Honorowo na Bankowym. Oddaj krew - uratuj życie" Patrycja Jóśko-Głowacka, krwi brakuje z powodu wyjazdów stałych dawców na urlopy, a także dlatego, że latem wypadków jest więcej. Z tym natomiast wiąże się również większa liczba przeszczepów i większe zapotrzebowanie na krew.

Oddać krew może każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Ambulans będzie stał na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w godzinach 9-15.

Każdy, kto chciałby oddać krew, powinien w ciągu poprzedzającej doby wypić ok. 2 litrów płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie papierosów. Wymagany jest także dowód tożsamości ze zdjęciem, adresem i numerem PESEL.

Oddanie krwi poprzedzone jest badaniem lekarskim. Nie można oddawać krwi m.in. w krótkim czasie po drobnych zabiegach chirurgicznych (np. usunięcie zęba), przez 6 miesięcy po operacjach i zabiegach (z naruszeniem skóry lub błon śluzowych, jak akupunktura, tatuaże, kolczyki). Panie muszą odczekać 3 dni od zakończenia miesiączki oraz 6 miesięcy od porodu.

Odczekać muszą również osoby, które wróciły w ostatnim czasie z krajów, w których występują choroby tropikalne, malaria i wysoka zachorowalność na AIDS. W wakacje trzeba pamiętać, że nie można oddawać krwi bezpośrednio po powrocie z Grecji, Włoch, czy USA (po 28 dniach), z Francji i Chorwacji (po 6 miesiącach) czy Hiszpanii (po 12 miesiącach).

Według danych RCKiK w 2010 r. w Mazowieckiem ponad 74 tys. osób oddało ponad 120 tys. litrów krwi, a liczba ta z roku na rok rośnie. Dawcy krwi to najczęściej mężczyźni (dwa razy częściej niż kobiety), w wieku 18-30 lat. Zaledwie 15 proc. Polaków posiada grupę krwi Rh- i to na tę grupę jest największe zapotrzebowanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum