Mazowsze: samorząd województwa kupi 7 tys. testów na koronawirusa dla personelu szpitali

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 01 kwietnia 2020 15:22

Zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o kupieniu blisko 7 tys. testów na obecność SARS-CoV-2 dla personelu mazowieckich szpitali. Czas oczekiwania na wyniki wyniesie maksymalnie 14 godzin. Na ten cel samorząd Mazowsza przeznaczy 3 mln zł z unijnych środków.

Personel medyczny wymaga częstych testów na SARS-CoV-2; FOT. Shutterstock

Jak poinformowała Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, samorząd województwa podpisał umowę z ALAB laboratoria, dzięki której personel mazowieckich szpitali, który miał kontakt z zarażonymi koronawirusem lub z osobą z podejrzeniem zarażenia, będzie miał szybszy dostęp do testów.

Obecnie na wyniki badań czeka się nawet do 54 godzin. - To zbyt długi czas. Chcemy, aby Ci, którzy w tej chwili są na pierwszej linii frontu - lekarze, pielęgniarki, ratownicy i cały personel szpitalny, mieli możliwość szybkiego sprawdzenia, czy nie doszło u nich do często nieświadomego zakażenia od osób chorych. Długi czas oczekiwania paraliżuje pracę lekarzy i całych oddziałów. A na to w tej chwili nie możemy pozwolić - podkreśla mazowiecki marszałek Adam Struzik.

W ramach podjętej współpracy, ALAB realizować będzie świadczenia na rzecz 62 podmiotów leczniczych, na które wojewoda mazowiecki nałożył obowiązek podwyższonej gotowości, i które są partnerami realizowanego przez samorząd Mazowsza projektu unijnego. Czas oczekiwania na wyniki ma wynosić maksymalnie 14 godzin.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum