Mazowsze: prawie 200 osób hospitalizowano w celu wykluczenia koronawirusa, 22 zachorowania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2020 19:02

195 osób jest hospitalizowanych na Mazowszu celem wykluczenia zachorowania wskutek zakażenia koronawirusem; 989 osoby są objęte kwarantanną, a 5 tys. 118 nadzorem epidemiologicznym - poinformował w niedzielę PAP zespół prasowy wojewody mazowieckiego. Na Mazowszu chorobę potwierdzono u 22 osób.

W woj. mazowieckim do 15 marca koronawirusem zakażone są 22 osobFOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Wszystkie 22 przypadki zachorowania na COVID-19, chorobę wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2, dotyczy Warszawy. W całej Polsce potwierdzono dotąd 119 przypadki zakażenia koronawirusem. Trzy osoby zmarły. W czwartek zmarła 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu, zaś w piątek w szpitalu we Wrocławiu zmarł 73-letni mężczyzna. W sobotę zmarł 66-latek, który w stanie poważnym przebywał w szpitalu w Lublinie i miał choroby współistniejące.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas poinformował w sobotę, że trzynaście osób wyzdrowiało. Nie sprecyzował jednak, z jakich województw one pochodzą.

W ostatnich dniach zapadły decyzje o odwołaniu imprez masowych oraz zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

Zawieszone zostają międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Transport cargo działa; towary mają wyjeżdżać i wjeżdżać bez zakłóceń. Od niedzieli przez 10 dni do Polski nie będą mogli wjeżdżać cudzoziemcy. Polscy obywatele mogą wracać do kraju; będą poddani 14-dniowej domowej kwarantannie.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary - zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Agnieszka Ziemska, Natalia Kamińska (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum