Mazowsze: mało chętnych na cytologię

Autor: Polska, RZ/Rynek Zdrowia • • 24 września 2009 11:57

Mazowsze przoduje wśród polskich regionów w śmiertelności z powodu raka szyjki macicy. W Mazowieckiem najchętniej zgłaszają się na cytologię kobiety z Ostrołęki i okolic (34 proc. zaproszonych).

Mazowsze: mało chętnych na cytologię
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z danych Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy wynika, że w 2008 r. średnio w całym kraju 16 proc. kobiet skorzystało z zaproszenia na bezpłatną cytologię. Najlepiej pod tym względem było w województwie  warmińsko-mazurskim, gdzie przebadało się 25 proc. zaproszonych kobiet. Najgorszy wynik uzyskało Mazowsze: na badanie zgłosiło się zaledwie 11 proc. zaproszonych.

- Województwo należy do największych, dlatego trudno objąć badaniem wszystkie kobiety, zwłaszcza że placówek wykonujących cytologię jest za mało w przeliczeniu na jednego mieszkańca - mówi gazecie Polska dr Piotr Bobkiewicz, kierownik WOK. - Jest ich ponad 200, a przydałoby się około  400.

W dodatku na Mazowszu przebywa najwięcej kobiet zameldowanych w innych województwach, które korzystają z badań w swoich rodzimych regionach, podwyższając im statystyki.

- Najważniejszą przyczyną jest jednak niska świadomość kobiet - uważa Katrzyna Paczek, dyrektor Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego.

W Mazowieckiem najchętniej zgłaszają się na cytologię kobiety z Ostrołęki i okolic (34 proc. zaproszonych). Najgorzej jest w powiatach nowodworskim (6,83 proc.) oraz grójeckim (7,87 proc.). W samej stolicy z zaproszeń korzysta 12 proc. kobiet.

Przypomnijmy: reakcją Ministerstwa Zdrowia na niską zgłaszalność na badania profilkatyczne jest gotowy już projekt rozporządzenia w sprawie obowiązkowej cytologii i mammografii dla pracujących kobiet. Ewa Kopacz  proponowała wczęsniej, aby obowiązek wykonywania badań był wpisany do kodeksu pracy, na to jednak nie zgodziła się minister pracy Jolanta Fedak. Na razie wiadomo tyle, że badania mają być obowiązkowe i bezpłatne. Za obowiązkowe badania mammograficzne i cytologiczne nie będą, prawdopodobnie, płacić pracodawcy, ale NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum