Mazowsze: kolejne przypadki wścieklizny

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia19 sierpnia 2021 18:15

Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował w czwartek o wykryciu 41. i 42. przypadku wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. Przypadki wykryto w Dąbrówce Warszawskiej (powiat radomski) i Lipówce (powiat garwoliński).

Kolejne przypadki wścieklizny w woj. mazowieckim. Fot. SHutterstock
  • Na terenie województwa mazowieckiego w czwartek wykryto 41. i 42. Przypadek wścieklizny u zwierząt wolno żyjących
  • Wojewoda mazowiecki apeluje o zachowanie ostrożności na spacerach w parkach i lasach, gdzie można się natknąć na wolno żyjące zwierzęta
  • Wścieklizna jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych. Ma najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń

Apel o zachowanie ostrożności

- Na obszarze naszego województwa wciąż odnotowujemy nowe przypadki wścieklizny u zwierząt. Trwają wakacje, a w tym czasie częściej wybieramy spacery w lasach i parkach, gdzie łatwiej zetknąć się ze zwierzętami wolno żyjącymi, dlatego apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze - powiedział w związku z tą sytuacją wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Jak dodał, należy pamiętać o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną.

Groźny wirus

- Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane - przypomniał.

Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Jest chorobą śmiertelną.

U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).

Najwyższy wskaźnik śmiertelności

Według danych NIZP-PZH w Polsce tylko od 1 stycznia do 31 maja 2021r. styczność i narażenie na kontakt z wścieklizną miały 1633 osoby.

Wścieklizna jest jedną z najstarszych i najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych. Cechuje ją najwyższy wskaźnik śmiertelności ze wszystkich znanych zakażeń. Co więcej, na wściekliznę nie istnieje żaden skuteczny lek. Jedynym ratunkiem przy podejrzeniu zarażenia wirusem wścieklizny jest jak najszybsze podanie surowicy i wykonanie serii szczepień.

Do zakażenia najczęściej dochodzi przez kontakt śliny z błonami śluzowymi, spojówkami lub uszkodzoną skórą człowieka. Warto przy tym pamiętać, że niebezpieczeństwo stwarza nie tylko pogryzienie, ale także z pozoru niewinne polizanie przez zwierzę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum