Mazowsze: 100 tys. honorowych dawców oddało 68 tys. litrów krwi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2012 15:51

Na Mazowszu w ubiegłym roku ponad 100 tys. honorowych dawców oddało blisko 68 tys. litrów krwi. W sobotę (4 lutego) w Warszawie odbyło się spotkanie z krwiodawcami i działaczami Polskiego Czerwonego Krzyża podczas, którego wręczono odznaczenia.

- To jest najwięcej w Polsce. Tendencja jest wzrostowa. Krew oddaje coraz więcej młodych ludzi, co jest bardzo pocieszające - powiedział Jerzy Czubak, prezes Mazowieckiego Zarządu Okręgowego PCK.

Zgodnie z zasadami, jednorazowo można pobrać 450 ml krwi co dwa miesiące od mężczyzn i co trzy miesiące od kobiet. Warunkiem jest dobry stan zdrowia i wiek od 18 do 65 lat. Dawca badany jest przez lekarza, a jego krew testowana na obecność wirusów HIV oraz wirusów żółtaczki typów B i C - HBS, HCV.

Lekarze przypominają, że pobranie krwi uniemożliwia nawet katar, większość przyjmowanych leków, a także każda ilość wypitego alkoholu. Każdy, kto chciałby oddać krew, powinien w ciągu poprzedzającej doby wypić ok. 2 litrów płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie papierosów. Wymagany jest także dowód tożsamości ze zdjęciem, adresem i numerem PESEL.

Oddanie krwi poprzedzone jest badaniem lekarskim. Nie można oddawać krwi m.in. w krótkim czasie po drobnych zabiegach chirurgicznych (np. usunięcie zęba), przez sześć miesięcy po operacjach i zabiegach (z naruszeniem skóry lub błon śluzowych, jak akupunktura, tatuaże, kolczyki. Panie muszą odczekać 3 dni od zakończenia miesiączki oraz sześć miesięcy od porodu.

Odczekać muszą również osoby, które wróciły w ostatnim czasie z krajów, w których występują choroby tropikalne, malaria i wysoka zachorowalność na AIDS. W wakacje trzeba pamiętać, że nie można oddawać krwi bezpośrednio po powrocie z Grecji, Włoch, czy USA (po 28 dniach), z Francji i Chorwacji (po 6 miesiącach) czy Hiszpanii (po 12 miesiącach).

W województwie mazowieckim działają 133 kluby dawców krwi PCK. Dawcy krwi to najczęściej mężczyźni (dwa razy częściej niż kobiety), w wieku 18-30 lat. Zaledwie 15 proc. Polaków posiada grupę krwi Rh- i to na tę grupę jest największe zapotrzebowanie.

Najtrudniejsza sytuacja jest w okresie wakacyjnym, gdy wielu dawców wyjeżdża i ilość oddawanej krwi jest znacznie mniejsza. Najwięcej krwi wymagają operacje naczyniowe i onkologiczne. Krew jest potrzebna nie tylko do operacji, ale także w nagłych przypadkach utraty krwi np. w przypadkach urazów odniesionych w wypadkach komunikacyjnych.

W Polsce dokonuje się rocznie ok. 2 mln transfuzji krwi. 500 tys. osób jest honorowymi dawcami krwi, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy, co daje 900 tys. pobrań krwi rocznie.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum