Mazowieckie: w szkołach ruszy kampania przeciwko dopalaczom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2015 14:31

We wrześniu w mazowieckich szkołach ruszy kampania profilaktyczno-edukacyjna mająca uświadomić młodzieży zagrożenia związane z zażywaniem dopalaczy. W tym roku na terenie województwa środkami zawierającymi substancje psychoaktywne zatruło się już ok. 300 osób.

Mazowieckie: w szkołach ruszy kampania przeciwko dopalaczom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Dopalacze to śmierć. Są równie groźne lub nawet groźniejsze niż narkotyki, a skutki ich zażywania są nieprzewidywalne - powiedział w poniedziałek (31 sierpnia) w Warszawie wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski na konferencji prasowej "Mazowieckie służby razem przeciw dopalaczom".

W ramach kampanii szkoły mają ściślej współpracować z policją oraz inspekcją sanitarną. Na terenie województwa będą prowadzone szkolenia dla pedagogów i nauczycieli, a także warsztaty dla uczniów.

Jak podkreślił Kozłowski ofiarami zatruć dopalaczami padają przede wszystkim ludzie młodzi, w wieku szkolnym. W ostatnich miesiącach najwięcej przypadków zatruć odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim, wielkopolskim i mazowieckim. Wśród osób z objawami zatrucia środkami zawierającymi substancje psychoaktywne na Mazowszu jest też 9-miesięczny chłopiec.

1 lipca weszły w życie nowe przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii; 114 substancji psychoaktywnych zostało wpisanych na listę środków odurzających. Jak podkreśliła Maria Pawlak z Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie, są to nowe substancje o działaniu stymulującym, które wywołują ataki paniki, agresji, stany depresyjne. Poinformowała, że w tym roku w wyniku kontroli punktów handlujących dopalaczami nałożono grzywny w wysokości 830 tys. zł.

Komendant stołeczny policji Michał Domaradzki poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch lat policja przeszkoliła w szkołach około 1200 osób w zakresie profilaktyki uzależnień. - Podobne akcje będą kontynuowane także w nadchodzącym roku szkolnym. Naszym priorytetem jest także dalsza walka z przestępcami oferującymi dopalacze - zapewnił Domaradzki.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że 250-300 osób rocznie umiera w Polsce z powodu zażywania narkotyków, w tym od kilku do kilkunastu po tzw. dopalaczach; każdego miesiąca dochodzi do kilkuset zatruć tymi substancjami psychoaktywnymi.

Z opublikowanego na początku sierpnia raportu Prokuratury Generalnej wynika, że prokuratury w całym kraju prowadzą ponad 200 śledztw ws. wprowadzania do obrotu dopalaczy. Zarzuty dokonania przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu postawiono ponad 100 osobom.

PG zwróciła się do prokuratur w kraju o informacje dotyczące śledztw ws. dopalaczy w związku z masowymi zatruciami tymi substancjami, głównie na Śląsku. Od początku fali zatruć, które nastąpiły w drugim tygodniu lipca, zmarły dwie osoby. Od początku lipca w całym regionie odnotowano kilkaset podejrzeń zatruć dopalaczami.

Według danych statystycznych policji z końca lipca, od 1 stycznia do połowy lipca w zakresie walki z dopalaczami policja wszczęła ponad 1100 postępowań przygotowawczych, najwięcej - bo 877 - na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz 260 z Kodeksu karnego - przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Tylko w lipcu zabezpieczono prawie 80 kg substancji oraz ponad 8 tys. sztuk różnych opakowań. Zatrzymano w sumie 176 osób. Część z nich weszła w tryby przepisów karnych, inni są karani w trybie administracyjnym.

Rząd zainicjował kampanię społeczną, mającą uświadamiać niebezpieczeństwa wynikające z zażywania nieznanych substancji. 29 lipca instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i media podpisywały się pod Paktem Społecznym Przeciw Dopalaczom. Jego treść brzmi: "Jesteśmy przeciw - dopalaczowym zbrodniom. Jesteśmy za - życiem wolnym od narkotyków. Dołącz do nas i powiedz innym: dopalacze kradną życie! Działaj! Twórz! Żyj!

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum