Mazowieckie: samorząd województwa przeciwko likwidacji dyspozytorni medycznych w Płocku i Ostrołęce

Autor: KL,UMWM/Rynek Zdrowia • • 14 września 2020 11:36

Od stycznia 2021 r. Mazowsze ma mieć 3 rejony operacyjne dyspozytorni medycznych, obecnie jest ich 5.  Wojewoda mazowiecki planuje likwidację rejonów obsługiwanych przez stację pogotowia w Płocku i ostrołęcki Meditrans. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się  samorządowcy województwa mazowieckiego.

Mazowieckie: samorząd województwa przeciwko likwidacji dyspozytorni medycznych w Płocku i Ostrołęce
Jak oceniają samorządowcy, obecny system sprawdza się bardzo dobrze Fot. Archiwum

- To dezorganizacja funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie Mazowsza. Obecny system sprawdza się bardzo dobrze. Zwłaszcza teraz, gdy można powiedzieć, że jesteśmy cały czas na linii frontu w walce z koronawirusem. Wprowadzanie zmian w takim momencie i w tak krótkim czasie jest absurdalne - ocenia członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 5 rejonów operacyjnych obsługiwanych przez pięć dyspozytorni medycznych zlokalizowanych w: Warszawie, Płocku, Siedlcach, Ostrołęce i Radomiu. 

Zgodnie z przedstawionymi przez wojewodę mazowieckiego założeniami reorganizacji, od 1 stycznia 2021 r. zlikwidowane mają być dwa rejony: 14/02 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku oraz 14/05 obsługiwany przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Meditrans Ostrołęka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce.

W skład pierwszego wchodzi 9 powiatów: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, sierpecki, sochaczewski, żuromiński, nowodworski oraz miasto Płock. Z kolei w skład drugiego - 6 powiatów: makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, wyszkowski i miasto Ostrołęka.

W opinii mazowieckiego marszałka Adama Struzika wprowadzenie takiego rozwiązania nie znajduje oparcia w aktualnych potrzebach systemu.

- Zlikwidowanie dwóch z pięciu rejonów operacyjnych wywoła niepotrzebny w obecnej sytuacji epidemiologicznej kraju chaos i stanowi zagrożenie dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców Mazowsza. Ponadto scentralizowanie dużej liczby osób, w tym dyspozytorów i personelu medycznego, w czasie pandemii znacząco zwiększa zagrożenie epidemiczne. Wyłączenie dużej dyspozytorni np. z powodu kwarantanny personelu lub dekontaminacji dyspozytorni może zagrozić prawidłowemu działaniu systemu ratownictwa medycznego - zauważa marszałek. 

W związku z powyższym, radni województwa mazowieckiego apelują o pozostawienie funkcjonowania dotychczasowych pięciu dyspozytorni medycznych i odłożenie wszelkich zmian w zakresie funkcjonowania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego do czasu ustabilizowania sytuacji zdrowotnej związanej z COVID 19.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum