Mazowieckie: rusza program "Otwocka Koperta Życia"

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 11 września 2017 13:23

Rzecznik Praw Pacjenta objął patronatem honorowym program pn. "Otwocka Koperta Życia" organizowany przez Stowarzyszenie "Nasz Otwock".

Mazowieckie: rusza program "Otwocka Koperta Życia"
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Akcja ma na celu usprawnienie niesienia pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców Otwocka. Ma służyć sprawniejszej pomocy m.in. w przypadku zasłabnięcia osoby starszej, ma pomóc osobom przewlekle chorym oraz samotnym.

"Koperta Życia" to zestaw składający się z plastikowej koperty formatu A6, ankiety oraz dwóch naklejek "Koperta Życia". Ankieta, którą pacjent wypełnia wraz ze swoim lekarzem rodzinnym, powinna zawierać informacje o stanie zdrowia seniora (m.in. chorobach, przebytych operacjach, przyjmowanych lekach czy alergiach). W części drugiej należy podać dane kontaktowe do osoby, która będzie powiadomiona w sytuacji nagłej, np. przewiezieniu pacjenta do szpitala. Wypełnioną ankietę w plastikowej kopercie z naklejką umieszcza się w lodówce, natomiast na lodówce należy przykleić drugą naklejkę "Koperta Życia".

Umieszczenie koperty w lodówce, czyli miejscu widocznym i dostępnym, umożliwi ratownikom medycznym szybki dostęp do podstawowych informacji o pacjencie.

Program powstaje we współpracy z kierownikami ośrodków zdrowia, Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans"  SP ZOZ, Uniwersytetem III Wieku "Otwarte Drzwi", Komendą Powiatową Policji w Otwocku, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku oraz otwockimi parafiami.

Pomysł wyposażenia w "Koperty Życia" osób starszych, samotnych oraz przewlekle chorych jest wzorowany na tzw. Pudełku Życia z Wejherowa - narodził się w gminie Gogolin. Obecnie jest wprowadzany przez kolejne samorządy w całej Polsce.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum