Mazowieckie: od 2021 r. tylko trzy dyspozytornie medyczne – w Warszawie, Radomiu i Siedlcach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 listopada 2020 17:30

Od 1 stycznia 2021 r. na Mazowszu będą funkcjonować 3 zamiast 5 dyspozytorni medycznych. Zlikwidowane zostaną dyspozytornie w Płocku i w Ostrołęce. Pozostaną dyspozytornie medyczne w Warszawie, Radomiu i Siedlcach - potwierdził w czwartek wojewoda mazowiecki.

Mazowieckie: od 2021 r. tylko trzy dyspozytornie medyczne – w Warszawie, Radomiu i Siedlcach
Zlikwidowane zostaną dyspozytornie medyczne w Płocku i w Ostrołęce. Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł powiedział, że działania władz wojewódzkich zmierzające do zmniejszenia liczby dyspozytorni medycznych wynikają z przyjętej w 2009 r. ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

- Ta ustawa przesądza o tym, że we wszystkich województwach ma być po jednej dyspozytorni medycznej, a w dużym wojewódzkim mazowieckim - mogą być dwie - zauważył wojewoda mazowiecki.

Radziwiłł podkreślił, że obecnie jesteśmy w tzw. okresie przejściowym i zmniejszanie liczby dyspozytorni trwa już od jakiegoś czasu.

- Zaczęliśmy redukcję od czterdziestu kilku dyspozytorni medycznych, w tej chwili mamy ich pięć i technologia, w którą wkroczyliśmy już jakiś czas temu pozwala zasadniczo redukować liczbę dyspozytorni dalej bez żadnego zagrożenia dla systemu - stwierdził wojewoda mazowiecki.

Według niego obecne technologie pozwalają na to, że w dzisiejszych czasach dyspozytornia może być zupełnie "odmiejscowiona".

- Dyspozytornia dla Mazowsza mogłaby być poza Mazowszem, gdzieś daleko, dlatego że to wszystko odbywa się w systemie informatycznym i czasy, kiedy dyspozytor sam musiał znać dobrze geografię miejsca, do którego wysyła zespoły, rozmawiając z nimi bezpośrednio przez krótkofalówkę, już mamy dawno za sobą - tłumaczył wojewoda.

Radziwiłł przyznał, że to tej pory było tradycją, że dyspozytornie medyczne znajdowały się we wszystkich dawnych miastach wojewódzkich Mazowsza.

- To jest rozwiązanie, które jest troszeczkę anachroniczne, a z całą pewnością znacznie bardziej kosztowne, bo utrzymanie 5 dyspozytorni jest na pewno bardziej kosztowne niż mniejszej liczby - zaznaczył wojewoda. Dlatego - w jego opinii liczba dyspozytorni powinna być zredukowana.

- Jedynym ograniczeniem, które powstrzymuje mnie przed tym, żeby zorganizować tylko jedną dyspozytornię na terenie Mazowsza, jest to, że w jednym miejscu trudno byłoby zapewnić taką liczbę pracowników, którzy mogliby obsłużyć całe Mazowsze - stwierdził wojewoda.

Radziwiłł zapowiedział, że docelowo będą dwie dyspozytornie na Mazowszu, ale na razie - zgodnie z przepisami - dopuścił również trzecią lokalizację.

- Wyznaczyłem do tego Warszawę, Radom i Siedlce jako miejsca, w których z całą pewnością nie będzie problemów z kadrą, która będzie pracować w tych dyspozytorniach - oświadczył wojewoda.

Według niego wprowadzone zmiany nie będą rzutować na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionów, w których dyspozytornie zostaną zlikwidowane.

- Nie ma to żadnego związku z dysponowaniem zespołami ratownictwa medycznego, ponieważ to gdzie jest dyspozytor kierujący zespół ratownictwa medycznego w określone miejsce, w dzisiejszych czasach w ogóle nie ma żadnego znaczenia - zauważył Radziwiłł.

Zapewnił, że mieszkańcy rejonu Płocka i Ostrołęki mogą się czuć tak samo bezpiecznie jak dotychczas.

W ocenie wojewody system państwowego ratownictwa medycznego na Mazowszu funkcjonuje bardzo dobrze. W ramach tego sytemu funkcjonuje obecnie ponad 200 zespołów ratownictwa medycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum