Mazowieckie: najlepsze lecznice przyjazne kombatantom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2010 15:41

Placówki w Ciechanowie i Płocku wyróżnione w konkursie w ramach programu "Szpitale przyjazne kombatantom".

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie.

Program działa od lutego 2009 r. Początkowo uczestniczyło w nim dziewięć szpitali: wojewódzkie w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach oraz cztery placówki stołeczne – szpital w Międzylesiu, Bródnowski, Praski p.w. Przemienienia Pańskiego oraz na Solcu. Później dołączyło kolejnych dwanaście, wśród nich m.in. lecznice w Sierpcu, Szydłowcu, Łosicach, Mińsku Mazowieckim i Pionkach.

W konkursie, zorganizowanym w ramach programu „Szpitale przyjazne kombatantom”, oceniano obsługę kombatantów poza kolejnością, przygotowanie personelu medycznego, a także zakres i dostępność świadczeń. Za najlepsze uznano Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski poinformował, że w szpitalach objętych programem wzrosła jakość usług medycznych dla kombatantów. Dodał, że po przeprowadzonej na przełomie listopada i grudnia kontroli zostanie stworzony katalog dobrych praktyk, który ma zostać rozesłany do wszystkich szpitali w regionie.

– Kombatanci najczęściej korzystają z poradni specjalistycznych: m.in. kardiologicznej, ortopedycznej i urologicznej. W naszym szpitalu powołaliśmy osobę koordynującą działania wobec kombatantów, która ocenia zapotrzebowanie na konkretne świadczenia – powiedziała Elżbieta Jaroszewska, dyrektor ciechanowskiej lecznicy.

W Szpitalu Praskim p.w. Przemienienia Pańskiego stworzono specjalną poradnię dla kombatantów, w której pracuje dwóch lekarzy: toksykolog i diabetolog. Pod opieką lecznicy znajduje się około 1,7 tys. kombatantów.

Dariusz Hajdukiewicz, p. o. dyrektor biura polityki zdrowotnej w Urzędzie Miasta Stołecznego uważa, że wskazane byłoby, by do programu przystąpiły też Centralny Szpital Kliniczny Wojskowej Akademii Medycznej oraz Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, gdyż większość kombatantów leczy się właśnie w tych szpitalach.

Trwają też rozmowy z dyrekcją Akademii Medycznej w sprawie przystąpienia do programu  Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego oraz Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus.

Janusz Krupski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, zaznaczył, że ieć takich szpitali powstała już w województwach: śląskim, dolnośląskim i podlaskim. Chęć jej utworzenia zgłosiły władze pozostałych województw.

Na Mazowszu żyje ok. 12 tys. kombatantów, 15 tys. wdów i wdowców po kombatantach i 13 tys. osób represjonowanych, w sumie ok. 40 tys. osób w wieku ok. 80-85 lat i starszych.

Do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością uprawnione są osoby posiadające legitymację lub zaświadczenie o przyznaniu uprawnień kombatanckich, legitymację inwalidy wojennego i wojskowego, legitymację osoby represjonowanej lub stosowne zaświadczenie wydane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych dla wdów i wdowców po osobach uprawnionych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum